značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » zajímavosti » archiv 2006 

  tisk textu

Zajímavosti ze světa whisky (archív 2006)

Já vám nějak nevím

Málokdy reaguji na články v časopisech či na reklamní letáky, ale tentokrát mi to nedalo. Ti co o whisky již něco vědí, ti nad tím mávnou rukou, ale ti kteří nic nevědí, tak dostávají nepravdivé či zkreslené informace.
Jako první mne zaujala informace z časopisu Instinkt č.48 z 30.11.2006. Titulek "Stopadesátiletá" mi připadá lehce zreslující. Desetiletá whisky nebude po 90 letech stoletá, ale devadesát let stará desetiletá whisky. Těch stopadesát let lze v tom článku také brát k té láhvi, pak je to v pořádku. Protože ale u whisky se vždy hovoří o stáří whisky, přijde mi to trochu zavádějící. Nelze se pak někdy divit, že někdo má dojem, že 20 let stará neotevřená láhev whisky Johnnie Walker Red Label má nyní nějakou závratnou cenu. 20-ti leté se přeci prodávají už docela draho a tahle je navíc opravdu stará.
Druhou věcí, co mne zaujala, byl leták z prodejny Makro. Na prodejnách udělali tzv. Vinný humidor. Na webu k tomu píšou toto: víno je živý organismus, jenž se vyvíjí, zraje a tím významně mění své chuťové vlastnosti. Pro ideální zrání je nutné uložení vína v horizontální poloze při konstantní teplotě a stálé vlhkosti. Tyto optimální podmínky, jenž dokáží navodit prostředí vinného sklepa, zajišťuje speciální, prosklený a plně klimatizovaný prostor – vinný humidor. Možná poněkud netradičně zvolený název, však plně vystihuje netradičnost vína, jenž je v těchto prostorách uchováváno. Skvosty nejprestižnějších vinařských oblastí, ikony milovníků i sběratelů vína a kultovní apelace bezpodmínečně potřebují tu nejvyšší péči.
Což o to, pro víno je to asi dobré, ale pro whisky celkem zbytečné. Je to samozřejmě lěpší než otevřená láhev vystavená na sluníčku, ale víno má přecejen v některých věcech vyšší nároky. Na prvním obrázku z Makra je vidět skříň a její horní polici typuji Chivas Regal a Bushmills. Neznalý člověk tak může nabýt dojmu, že toto je ten správný způsob skladování whisky. A jak se tedy potom skladují kvalitní whisky, když tyto byly skladovány takto? Další věcí, která mne v létaku z Makra praštila do očí je vysvětlení stáří whisky. Na dalším obrázku z letáku Makra je jedna stránka z tohto letáku a potom dva výřezy, kde jistě mojí připomínku objevíte. A již jen drobností je na webových stránkách označení Jacka Danielse jako bourbon a whisky v nabídce s názvem - Old Malt Cask "12".

Kupte si tuto skvělou dvanáctiletou whisky, nyní koupíte a již příští rok budete mít doma třináctiletou, další rok čtrnáctiletou, a než se nadějete, tak budou maurity, pak vysoká škola, děti, vnoučata, atd. A když vydržíte osmnáct let, tak již budete mít doma třicetiletou whisky a tu potom můžete za těžké peníze prodat. No nekupte to za tu cenu. :)
A pokud zavoláte do 30 minut, tak vám ještě zdarma přidáme tento praktický pytlík, do kterého si můžete láhev whisky schovat. :)

Stopadesátiletá - článek z časopisu Instinktz letáku prodejny Makroz letáku prodejny Makroz letáku prodejny Makroz letáku prodejny Makro

Ardbeg - Cesta k dospělosti (The Path to Maturity)

Palírna Ardbeg přišla se zajímavým nápadem. Cesta k dospělosti (The Path to Maturity) 1998 - 2008 při které sledujeme postupný vývoj známé destileté whisky Ardbeg. Whisky byla destilována v roce 1998 a svých dospělých deseti let dosáhne v roce 2008. V roce 2004 byl stočen Ardbeg Very Young v sudové síle 58,3%. V letošním roce 2006 byl stočen Ardbeg Still Young také v sudové síle 56,2%. A v roce 2007 bude stočen Ardbeg Almost There. V roce 2008 se dočkáme již finálního 10-ti letého Ardbegu, jak jej známe nyní. Je to jedinečná příležitost sledovat vývoj a proměny jedné whisky na cestě k whisky, kterou mnozí z nás dobře znají. Bohužel již stočené whisky byly pouze v limitovaných sériích a tak se těžko shání. Ochutnat je postupně za sebou by bylo jistě zajímavé.

Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006)Etiketa Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006)Etiketa Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006) (zadní etiketa)Ardbeg Very Young 58,3% (1998 - 2004)Etiketa Ardbeg Very Young 58,3% (1998 - 2004)Ardbeg 10-ti letá 46%

Mystify - Luxusní 18-letá Whisky určená speciálně pro český trh

Našel jsem jeden zajímavý článek z roku 2000. Co vy na to? Pište do diskusního fóra nebo mně na mail.


Mystify - Single Highland Malt Scotch Whisky je luxusní 18-letá skotská whisky určená pouze pro český trh při příležitosti roku 2000.

Už i Česká Republika se zařadila po bok velkého množství států, pro které je vyrobena a namíchána whisky. Tato whisky potom bývá dostupná pouze v těchto státech a někdy v síti Duty Free Shopů. Vedle již existující klasické whisky (Wyzour) se nyní objevila i whiska luxusní - Mystify. (pro porovnání: speciálně pro trhy v Latinské Americe se vyrábí Ballantine's 18 Years Old, pro Duty Free Shopy Ballantine's Sensations) Díky některým mým přátelům jsem byl pozván na první prezentaci této whisky v České Republice. Měl jsem tedy již možnost ji ochutnat, seznámit se s její charakteristikou a přinést Vám první informace o této nové značce včetně fotografie. Někdo se možná pozastaví nad tím, proč na fotografii není láhev plná. Odpověď zní: k čemu je skotská, když ne k pití - a to je přesně to, čeho jsme se drželi. Tato whiska bude v Čechách oficiálně uvedena na trh v polovině května. Je možné, že právě při příležitosti 3. Mezinárodního veletrhu vín a lihovin v roce 2000. Osobně si myslím, že tento 18-ti letý skvost by neměl chybět v žádném baru milovníka whisky (a nemyslím tím pouze odborníky). Její běžná prodejní cena byla doporučena: 1.480 ,- Kč.

Etiketa Mystify 18-ti letá 43%Mystify 18-ti letá 43%Mystify 18-ti letá 43%

A něco o whisky. Je namíchána přesně z 29 druhů whisky. Základním kamenem této kvalitní směsi je A.W. Hirsch Reserve (19y) a Talisker (obě pocházejí ze Skotské Vysočiny, nedaleko města Dumfries). Charakteristika: barva - zlatočervená, vůně - komplexní s lehkým nádechem tropického ovoce, chuť - výrazná s náznakem rašelinových blat s dlouhým vanilkovým tónem. Její rozmáchlé epické vlastnosti inscenuje Scott (mistr blender) s řemeslně dokonalým přehledem a originální invencí zkušeného mistra narativního obrazu. Jako u každé whisky takovýchto kvalit se doporučuje ji neředit jinými nápoji. Pokud by Vám připadala silná, tak pouze vlažnou vodou, aby nezanikla její vůně a chuť.


Tak trochu mě udivilo, že na tento článek plný absolutních nesmyslů nikdo nereagoval.

20.5.2006 - 4. narozeniny Whiskyonline.cz

Whiskyonline.cz oslavil/oslavila svoje čtvrté narozeniny. Právě jsem zjistil, že jsem se nikdy nezamýšlel nad tím, zda je to TEN web whiskyonline nebo TA whisky. Protože ale větší vztah mám k whisky než k webu, tak to bude TA Whiskyonline.cz :)


Narozeniny sice oslavila 20.5., ale toto povídání píši až 17.6. Toto zpoždění je vlastně pro WOL již delší dobu bohužel charakteristické, na narozeniny jsem nezapomněl, ale věčný nedostatek času a jiné povinnosti, které musí mít přednost, vedou k tomu, že celý web je ve velkém časovém skluzu i oproti mým představám.
Využijme výročí k malé bilanci:
Začnu tím co se povedlo (je toho méně a bude to kratší) - Přestože nikde neinzerujeme a některé webové vyhledávače nám nepřejí, našli jsme slušné množství čtenářů. Alespoň v určité části je zde velmi slušné množství informací. Povedla se navázat určitá spolupráce s některými obchody a dostali jsme k dispozici velké množství kvalitních fotografií (budeme velmi rádi za mnoho dalších i do budoucna) a různých doplňujících informací.
A teď ty méně úspěšné věci - Informace (ať obecné, tak i značky) přibývají v poslední době velmi pomalu, což je dáno jednak velkým nedostatkem času, tak i horší dostupností informací a postupným přebíráním již získaných informací a fotek (na pohled to přináší minimální výsledek, časově je to ale velmi náročné). Je problém s prohlížení WOL v některých internetových prohlížečích (no dobře, kromě IE skoro ve všech), je to dané tím, že v době, když WOL vznikalo, tak ostatní prohlížeče patřily součtem do 4% menšiny (obě strany to prosím berte s nadhledem, jde jen o procenta) a přizpůsobení ostatním prohlížečům by znamenalo dost práce s minimálním užitkem. Nyní je v plánu předělání jak vzhledu, tak i vnitřního kódu, vše ovšem naráží na čas a hlavně na fakt, že WOL nikoho neživí a všichni pro ni pracují zdarma a bývá tedy v prioritách odsunuta vždy za věci, co nás živí. Přestože se webové vyhledávače rádi ohánějí kvalitou a pořadím nalezených odkazů, tak ne každý se vydrží proklikat až k WOL přes různé prý známé osoby, co se někde whisky opili, pár řádkové povídání o whisky, obchody a bary. A tak bohužel dost lidí o WOL neví. S tím také trochu souvisí diskusní fórum, osobně jsem čekal, že bude živější a zajímavější. Další věcí, co mne osobně mrzí, je neaktuálnost některých informací, souvisí to hlavně s již zmiňovaným nedostatkem času, nestíhám zpracovávat již vlastněné materiály a současně hledat aktuální informace. Pár lidí se kdysi nabídlo, že by něco udělalo, ale bohužel z toho nic nebylo. Osobně se tomu zase tolik nedivím, protože dva večery na něčem sedět a pak mít pět řádků textu a pět obrázků člověku optimismu moc nepřidá. Vadí mi to pouze u jednoho člověka, kde jsem očekával, že se na určité spolupráci dohodneme (i jsem proto vstřícné kroky udělal (včetně některých připravených, které jsem neudělal)), ale také to skončilo do ztracena.

Doufám, že zatím stále udržíte WOL přízeň, pokusím se vám nezávazně slíbit, že zkusím na WOL najít více času. Mám zde mnoho kvalitních fotek, které nahradí, některé co zde jsou a tak si bude moct přečíst informace na etiketě skoro stejně dobře, jakobyste drželi láhev v ruce. Informací o různých whisky (a taky whiskey a bourbonech), že při rozumném pracovním tempu mám ještě dva roky co dělat a při stávajícím ještě nejméně deset let. Děkuji také těm, kteří mi vrátili energii potřebnou k další práci na WOL (některé delší pauzy v aktualizacích byly způsobeny mojí únavou ze psaní o whisky).

na začátek stránky

Whisky ve filmu

Ve filmech se whisky vyskytuje velmi často, kovbojové do sebe kopou dvojitou a pak se diví, že nemají přesnou mušku, ale objevuje se i v lepším světle. Tomu se ovšem věnovat nechci (alespoň prozatím, ale myslím, že většinou whisky ve filmu nebude stát ani za zmínku na tomto webu, necháme to třeba webům filmovým). Věnovat se chci whisky, která mne ve filmu zaujala svojí prezentací, které jsem si všiml na první pohled.

Dobrodružství kriminalistiky - 4/26 - OtiskDobrodružství kriminalistiky - 4/26 - Otisk

V pátek 21. dubna 2006 odvysílala Česká televize na prvním programu 4. díl seriálu Dobrodružství kriminalistiky s názvem Otisk. Díl byl natočen v roce 1989. Jen pro informaci velmi stručný obsah: Jeden bankéř je zavražděn jedem, ktery mu byl dán do jeho láhve whisky a pravy pachatel byl usvědčen díky otisku prstu na této láhvi.
Filmová whisky mi ovšem připadla velmi tmavá, ať v láhvi tak i ve sklenici, navíc se ve filmu hovoří o whisky ze Skotska, kdežto naléváno je z láhve s etiketou Jim Beam. Filmový majitel whisky říká svému příteli: "Ochutnej, jakou jsi ještě nepil." "Ale, co může bejt na whisce jinýho?" "Přímo z palírny mého otce, ze Skotska." Barman později vysvětluje šerifovi: "Poručil dvě skleničky z té své láhve, co mu jí posílají přímo ze Skotska, z palírny jeho otce."

Dobrodružství kriminalistiky - 4/26 - OtiskDobrodružství kriminalistiky - 4/26 - OtiskDobrodružství kriminalistiky - 4/26 - Otisk

Vysvělení může být ovšem velmi jednoduché. Třeba whisky měla v té době tak tmavou barvu a posílána byla v soudcích a tak si ji dotyčný přelil do prázdné láhve od Jim Beama. Anebo tuto drobnost při natáčení tenkrát prostě nevychytali. Uvědome si, že tento díl se natáčel v roce 1989 (možná i dřív) a to zde whisky nebyla zase tolik rozšířeným nápojem.

Dobrodružství kriminalistiky - 4/26 - OtiskDobrodružství kriminalistiky - 4/26 - Otisk

Whisky a nachlazení ?

V jedné knížce o whisky lze nalézt zajímavý postup při léčbě nachlazení - Whisky Toddy.

Whisky Toddy - kombinace whisky, citronové šťávy, medu a někdy i s troškou skořice. Říká se, že by sem měl pít ze stříbrného džbánu a nikdy ze sklenice. Základem je správné užívání tohoto léku. Naproti posteli se postaví věšák a na něj se pověsí klobouk. Toddy se následně pije do té doby, než člověk uvidí dva klobouky. :)

Několik dalších receptů, které se mohou při nachlazení hodit.
Hot Brick Toddy: 4 díly whisky (6cl), 2 díly horké vody, 1 lžička cukru, 1 lžička másla, skořice, vroucí voda - V troše horké vody rozmícháme přísady kromě whisky. Když se cukr a máslo rozpustí, dolijeme whisky a vroucí vodu a dobře zamícháme. Můžeme použít kávové šálky nebo sklěněnou mísu.
Hot Milk Punch: 6 dílů whisky (9cl), 16 dílů mléka, 1 lžička cukru, kousek skořice, čerstvě mletý muškátový oříšek - V rendlíku na malém plameni zahřejeme všechny přísady kromě oříšku a skořice. Míchame tak dlouho, až je směs zcela horká. Přelijeme do vyhřátých šálků a zamícháme skořicí. Nakonec posypeme oříškem.

Příjemný večer s Enigmou

Tento článek od Václava Routa jsem přebral se svolením ze stránek www.skotsko.net, kde byl vydán 10.3.2006.

Zavolal mi kamarád, zda nechci přijít na ochutnávku něčeho nového. Věrny zásadě, že vše nové musí být zítra již známé, neváhal jsem a okamžitě v onu pozdně odpolední hodinu vyrazil. Nebudu se rozepisovat o ostatních vzorcích, jež jsme toho večera vyzkoušeli, neboť všechny hravě přetrumfl vzorek jeden, jehož chuť stále ještě cítím na jazyku a s nímž se (alespoň ve vzpomínkách) stále mazlí mé chuťové buňky. Jednalo se o whisky Bowmore Enigma.
Zmlsán dnem předchozím, kdy mé chuťové buňky oblažovaly whisky Glenrothes 1987, Glenfiddich Ancient Reserve (18 let), Glenmorangie Cellar 13 a Caol Ila Signatory Vintage 1990 (doma navíc ještě sklenka Laphroaig Quarter Cask před spaním), netvářil jsem se zrovna nadšeně při zmínce o vzorku Bowmore (musím předeslat, že do včerejška nepatřila mezi mé nejoblíbenější značky). Pouze však do té doby, nežli jsem ji zahlédl rozkošnicky se převalovat v mé degustační sklence. Do hněda opálená krasavice se třpytila, jak se od ní odráželo tlumené světlo. Bronzovy odstín jejího lehkého a vláčného těla doslova lákal k co nejtěsnějšímu kontaktu. Přičichl jsem - a zalapal po dechu. Tak nádherný náraz sladké sladovosti s ovocným nádechem jsem opravdu nečekal. Přidal jsem pár kapek vody, která ještě více rozvinula spektrum vůní, jež mne mámily. Lehký nádech mandarinky a citrusů byl teď více zřetelný. Neodolal jsem, zavřel oči a ochutnal ji. V ústech se mi rozlila příjemná chuť sladkého sladu (úplně jsem cítil čerstvě usušený nenamletý slad), který provázel lehký nádech květinového medu, mandarinek a pro ostrovní whisky tolik typicky, zde však velmi jemný nádech fenolu. Polkl jsem a po těle se rozlilo příjemné teplo, které doprovázelo lehké a čisté, se zpožděním i trochu slané a suché dokončení.
Zážitek, jehož jsem se včerejšího večera nemohl nabažit, jsem si musel neustále opakovat (samozřejmě v míře rozumné, neboť jen tak je člověk schopen vychutnat všechny nuance, které s sebou degustace whisky přináší). A při každém dalším doušku, při každém dalším přičichnutí jsem objevoval nová a nová zákoutí této whisky z ostrova Islay. Všechny předchozí whisky z večerní degustace byly zapomenuty (kromě jedné - Highland Park 16 let, která byla pro mne zklamáním, neboť ani zdaleka nedosahovala kvalit jak dvanáctileté tak osmnáctileté verze této jinak pro mne oblíbené whisky) a královnou večera byla jednoznačně zvolena Bowmore Enigma. Ještě dnes objednávám několik lahví tohoto krásného moku, ktery již pro příště nesmí chybět v mé whiskotéce.

Dodatek Petra Komárka: Whisky Bowmore Enigma jsem již také ochutnal a musím potvrdit, že se jedná o velmi dobrou whisky. Je to jedna z dalších whisky, která výrazně změnila můj názor na jiné whisky. Vrhnula stín na své kolegyně z palírny Bowmore a tak ty, které mi dříve chutnaly mi sice chutnají stále, ale vím, že oproti této jsou její chudší a jednodušší sestrou. Když jednou zjistíte, že palírna umí vyrobit takto skvělou whisky, zažijete s dříve oblíbenými jisté zklamání.

Počítač v láhvi od whisky ?

Když mohou být v prázdné láhvi lodě, tak proč by tam nemohl být počítač. Zajímavou myšlenku jsem našel na jedné internetové stránce, kde je také podrobnější popis výroby. Máte-li někdo něco podobného, tak se pochlubte. :)

Počítač v láhvi od whiskyPočítač v láhvi od whiskyPočítač v láhvi od whisky
Počítač v láhvi od whiskyPočítač v láhvi od whiskyPočítač v láhvi od whisky

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011