Zajímavosti ze světa whisky
CHIVAS - The Blend - Whisky Blending Kit
Dostala se mi do rukou sada od Chivas na blendování whisky. Vyzkoušel jsem si a myslím, že by to mohl být i zajímavý tip na dárek k vánocům či k jiné příležitosti.
Sada obsahuje 5 různých whisky, ze kterých si namícháte svojí vlastní whisky. Je zde blended Grain (obilná) označená jako Floral a potom 4 single Malt označené jako Fruity, Citrus, Creamy a Smoky. Před začátkem míchání určitě doporučuji všechny ochutnat, ať máte představu, co se pod kterým označením skrývá, jaké vůně a chutě vám může do vaší whisky přinést. Grain Floral mě moc nenadchnula, přišla mi dost mladá a vedle těch slibovaných květin tam byla dost znát ta mladost, mi to přišlo až do čistícího prostředku co voní jak květinová louka a propaguje ho ten zmodralý králík (neměl se na té louce pást). U ostatních se mi líbilo, že sice to v základu byly jednoduché a nekomplikované whisky, což je u takovéto sady výhoda. Hezky ukazovaly a odpovídaly tomu, jak byly nazvané. Fruity tedy byla krásně ovocná, plná zralého ovoce, Citrus měla trochu kyselosti citrusů a nezralého ovoce, Creamy hezky krémově voněla a Smoky přinesla přístupnou ukázku kouře, ohořelého dřeva a lehce spáleného opečeného ovoce. Fantazii samozřejmě i pomáhá jak jsou nazvané. O jaké whisky a ze kterých palíren zde uvedeno není, ale ani to nepovažuji za důležité.
V doporučeném postupu začínají ochutnáním Chivas Regal 12leté, což jsem si já ponechal nakonec. Dále jako základ blendu doporučují použít obilnou Floral a pak přidávat další single malt. U Smoky doporučuji přidávat jen velmi málo, protože i malé množství kouřové složky je znát a už to z toho neodpářete (přesolené jídlo se také řeší velmi špatně). Já jsem u své směsi tentokrát kouřovou složku vynechal. Po vytvoření mého blendu nad risku "My Blend" jsem ovoněl a ochutnal. Stále mi tam připadl výrazný vliv toho mladého grainu a tak jsem přidal větší podíl těch dalších složek. Vznikl mi z toho příjemně ovocný blend. Ten jsem si pak nalil do prázdné lahvičky z balení a zbytek dopil.
Co s nevyužitým zbytkem surovin? Můžete si zkusit namíchat další. Pokud už nemáte grain whisky, tak nevadí, použijte pouze single malt a namíchejte si Blended Malt Whisky. Určitě by byla škoda zbylé suroviny vyhodit, když je můžete dopít. Přibalenou Chivas Regal 12letou jsem si nechal na konec, za prvné abych si nestanovoval při míchání zbytečně vysoké cíle a za druhé, abych si pak ukázal, že to odborníci umějí lépe. Ono to vypadá jednoduše - trochu tohoto, trochu táhle toho a ještě toto a je to. Což o to, technicky je opravdu hotovo, ale aby to bylo opravdu dobré, to už chce znalosti a zkušenosti.
Jak je vidět z textu, tak jsem se u toho bavil a zabavil podstatně více, než jsem původně čekal. Teď při psaní jsem zjistil, že i když jsem poctivě fotil, tak fotku směsi v kádince nemám, protože jsem ladil a ochutnával a ladil a zase ochutnával, až jsem dospěl k pocitu, že dobré a že nebudu riskovat, že to zkazím (i když kdo ví, taky jsem to mohl ještě vylepšit - to je dilema při výrobě, co?) a radostně to nalil do lahvičky. Nevadí, teď to píšu a postupně u toho dopíjím zbytky surovin.
A pár mých dodatků:
1/ Je to levnější, lepší a zajímavější, než ty prasící sady nazvané "Vyrobte si vlastní whisky", kdy si máte koupit ještě navíc vlastní whisky (nebo třeba vodku i z té lze jejich sadou whisky vyrobit), nasypte tam koření, trochu dřívek, protřepat, zamíchat, pár dní počkat a máte skvělou vlastní whisky. No asi nemáte, páč ze špatné skvělou nevyrobíte, skvělou si prasit nebudete a o výrobě whisky z vodky raději nikomu neříkejte.
2/ Z láhví co mám doma si vlastně můžu takovýchto sad, jako je Blending Kit, udělat tisíc a jeden, ale už to není prostě ono. Vím o této sadě, vím o tom, že z toho co mám doma, bez problémů poskládám základ včetně grainu a přesto jsem to nikdy neudělal, ale sada mě přivedla k tomu, aby si ji vyzkoušel.
3/ Tento zážitek je možné ještě více povýšit. A to navštívením akce The Blend pod vedením Zdenyho Kortiše, kde se dozvíte o skotské whisky, ochutnáte i další whisky a také si namícháte svojí vlastní whisky. Zdenyho akce to zvedá ještě o level výše a je to opravdu zajímavý a dobrý whisky zážitek. Za cenu jen o něco vyšší dostanete všeho tak dvakrát tolik, více whisky i větší zážitek a více informací.
Whisky Blending Kit se dá koupit přímo na eshopu Pernodu - Prestige Selection - www.prestigeselection.cz/skotska-whisky/chivas-blending-kit/ za 999,-, případně na některých dalších eshopech (cena ze začátku listopadu 2024).
Na webu Chivas.com k němu najdete také pár informací.
A jednotlivé lahvičky jsou dokonce založeny i na WhiskyBase. Já bych je tedy tak vysoko nehodnotil.
Whisky Panorama
Hodně, ale hodně velkej virtuální bar. Kdo z vás to má (Vaška se neptám) :)
Ve verzi 9 je už 2000 láhví (v infu můžete najít i jak vypadaly starší verze).
Když si ho přiblížíte až na konkrétní láhev, tak se dozvíte o jakou se jedná, další info k ní a odkaz na WB.
Kdo si hraje, nezlobí :)
The Whisky Game má svoji vlastní část zde na WOL.
Steam - Whisky Bottler
Počítačová hra s původně plánovaným vydáním v říjnu 2023, nyní je tam uveden obecně rok 2024.
Desková hra: Palírna
Není to whisky hra, ale je to taky z oboru :)
Whisky puzzle
Nemáte doma bar s whisky?
Nevadí, tak si ho složte :)
Sexismus ve whisky
Původně jsem na to nechtěl reagovat a navíc asi nejsem ta správná osoba, co by se k tomu měla vyjadřovat, ale nakonec zvítězily mé pisatelské sklony a tak píšu.
20. září 2020 se na webu forbes.com (odkazy jsou pod textem) objevil článek - Sexismus ve whisky: Proč bystě neměli číst Whisky Bibli od Jimma Murraye. První půlka článku se věnuje již dlouho diskutovanému tématu hodnocení a bodování whisky ve WB a jeho vyhlašování - Nejlepší whisky na světě. Občas jeho hodnocení vzbuzuje pochybnosti, někdy dokonce zdvižené obočí (větší výraz pochybnosti), až po hodnocení, které se dá označit za kontraverzní. Závěr článku připomíná, že neexistuje "Nejlepší whisky na světě", že každý názor je subjektivní a to co někdo považuje za to nejlepší, tak v preferencích chutí jiného může zcela zapadnout. Svět whisky (myšleno vnímání její vůně, chuti a všechno dalšího, co vám whisky při ochutnávání dává) není jednoduše vyjádřitelný jakýmkoliv objektivním bodováním, které by vám řeklo, co je dobré (bude vám chutnat) a co už ne. Naštěstí. A tak se dva lidé nad stejnou whisky mohou zcela neshodnout, ale většinou se kvůli tomu nepoperou, spíše povedou diskusi, co komu chutnalo a proč. V tomto článek vlastně nepřinesl nic nového, dá se s ním souhlasit a možná by to mělo být i častěji opakováno. I když se knížka jmenuje Whisky Bible, tak to prostě není žádná bible, kterou je třeba se řídit a kterou není možné zpochybňovat.
Titulek ale zmiňoval sexismus. Ten najdeme uprostřed článku. Článek jsem si přečetl několikrát a stále nevím, zda autor to považuje za problém nebo to tam je pro větší zviditelnění článku. Autor píše, že hlavním problémem je používání sexismu v hodnocení whisky, v jejím popisu. Příklady, které uvádí mi osobně nijak problémové nepřišly (já vím, že nejsem ten správný pro tohle hodnocení a každý má jinou hranici vkusu a pohoršení). Ve WB se dají najít podstatně pikantnější popisy (a lze očekávat, že ve vlně (ona se zase rychle přežene) kterou to vyvolalo, si dá pár lidí tu práci je najít - vůbec jim to nezávidím, číst popis whisky místo toho, abych si užívali rozmanitostí popisu vůní a chutí, tak hledají závadné pasáže).
Přiznám se, že tomu nerozumím. Někomu se při ochutnávání/čtení popisu/.. whisky - pevné, štíhlé tělo, příjemná lákavá vůně - vybaví krásná žena, někomu auto, někomu příroda. A proč ne, ať si to každý přirovnává k čemu chce a komu tohle přirovnání nevyhovuje, ať to nečte nebo rovnou celého autora nečte. Vždyť není jediný. Je volbou každého jednotlivce co si vybere ke čtení. Whisky je krásná (skoro na každé se dá něco hezkého najít), ženy jsou krásné (skoro na každé se dá něco hezkého najít), auta mi nic neříkají a k přírodě také rád přirovnávám.
Připadá mi, že se zaměňuje několik pojmů, až to celé vyznívá jako sexuální obtěžování. Když vidím krásnou ženu, tak si ji rád prohlédnu (v mezích normy, civět jako debil je neslušné), komentovat nahlas její přednosti je neslušné a nevhodné a plácnout jí přes zadek, to už se vůbec nedělá a je to na zaslouženou facku od dotyčné. Proč je nedoporučované pochválit v práci kolegyni, že jí to sluší? Protože to zavání harašením, sexismem? Nebo protože, by to mohlo vyvolat její pochybnosti o tom, že třeba včera jí to neslušelo? (Oba názory jsem někde viděl.) Nebylo by lepší, abychom přes sebe všichni přehodili prostěradla a nechali jen díry pro oči. A pak někdo pochválí oči a zase to bude špatně. (Jako ten, co na jaře napsal, že ženy v rouškách vypadají jako perské princezny, krásně, tajemně, z jejich tváře jsou vidět jen krásné oči. A za tento text urážející ženy byl vyhozen.)
Jsem se rozepsal, víc než jsem chtěl (a to by se toho dalo ještě fůra napsat). Zpět k článku. Článek se odvolává na Becky Paskin, která se v tomto tématu angažuje více, jejíž twitter a příspěvky na facebooku jsou sdíleny, komentovány a vyvolávají následné reakce. Najednou se někteří začínají od Jima Murraye distancovat, přestávají prodávat jeho knihu, přestávají s ním spolupracovat. A do teď vám to nevadilo? Budete se kát, že do teďka jste daný problém ignorovali? Budou se přepisovat obsahy knih a jméno Jima Murraye bude všude vymazáno? Fotky retušovány? Hromadně mazány fotky s ním, aby člověk nebyl náhodou spojován s touto osobou? Upravíme minulost?
„Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ (George Orwell kniha 1984).
Radši stačí, než nadělám sám sobě do hnízda ještě více. A raději to nechci ani dále sledovat.
PS: I když narůstá neustále počet těch, kteří se od Jima odvracejí, tak na Whiskyonline.cz jeho recenze zůstanou.
Tak ještě dodatek: Protože ten horní text jsem psal z jedné vody načisto, tak je občas krkolomný a navíc tam byly překlepy. Původní text měnit nechci, ale chyby opravím. A když už jsem se do toho pustil, tak jsem neodolal ještě něco připsat.
Jim takto píše od začátku, nikdo se nikdy neozval, že mu to vadí a najednou po jednom článku to všem strašně vadí a distancují se od něj. Milion prodaných kusů a všem to vadí? Nejvíce určitě těm, co na FB a Twiteru mohutně tleskají. Oni si tehdy tu knihu koupili, přečetli pár stránek a pak ji zhnuseně odnesli do bio-odpadu (kam jinam by přece odnesli hnůj) a další si už nikdy nekoupili. Bohužel mi to více připadá jako mnoho jiných hnutí v duchu - Kdo nečůrá s námi, čůrá proti nám. - Vy jste se ještě veřejně nedistancovali od Jima? Pak jste určitě sexisti. Věřím tomu, že se nejedná o osobní vyřizování účtů mezi Becky a Jimem. Ovšem platí tu totéž, co jsem psal o pár řádků výše. Becky se pohybuje ve světě whisky už dlouho. A do teď jí to nevadilo? Poprvé se jí dostala do ruky Whisky Bible? Už to Jimovi párkrát říkala a ostatní taky, ale on to zcela ignoroval? (Ty by ale v textu určitě zmínila.) Navíc útok není jen přímo na Jima, ale i oklikou přes výrobce whisky - Chlubíte se svým dobrým umístěním/hodnocením ve WB, pak jste sexisti a podporujete sexismus. Tohle není férový způsob boje za věc. Účel světí prostředky? Bohužel ne.
Abych se ho jen nezastával. O připomínkách k jeho hodnocení už bylo napsáno mnoho a mnohokrát. Nijak se to nezměnilo, ale kniha se stále dobře prodávala. Narazil jsem také na článek, kde bylo zmiňováno jeho nevhodné chování na prezentacích/degustacích, kde se nevhodně/sexisticky choval k cizím ženám v publiku. Ano, to je určitě za hranou. Takto by se nikdo chovat neměl, zvláště, když je na určitém vyšším postavení vůči těm ostatním.
Ale stejně si myslím, že si to Jim nezasloužil. Možná Whisky Bible skončí, možná se z ní stane underground, možná se dostane do paradoxu - nikdo ji nekupuje ani nečte a přesto se prodá velké množství. A všechny podstatné připomínky k jeho hodnocení zapadnou pod zjednodušeným - Jim byl sexistické prase. Třeba byl, ale ty připomínky k hodnocení mi stále vadí podstatně více.
Dodatek z března 2023 - Whisky Bible vychází dále, kolik těch halasně se distancujících se potichu zase vrátilo ke spolupráci nevím, nehledal jsem a nestáli mi za to. Becky bývala větším jménem různých whisky akcí a festivalů, dnes už je spíše běžným návštěvníkem.
Diageo chystá papírové láhve
V červenci 2020 vypustila společnost Diageo do světa informaci, že vytvořili "papírovou" láhev, která neobsahuje vůbec žádné plasty. Papír se s tekutinou nemá moc rád a tak dnes používané papírové láhve či kelímky mají uvnitř nepropustnou vrstvu umělé hmoty (a i když se občas někdo tváří, jak je to ekologičtější než plastové kelímky, tak to není pravda, díky umělé vrstvě to není ani papír, ani plast, ale nakonec obyčejný odpad). Diageo tvrdí, že jejich láhev bude zcela bez plastů, bude vyrobena z papíru a buničiny a bude plně recyklovatelná. Museli vyřešit problémy, aby se láhev nerozmočila, neovlivnila nápoje uvnitř, což se jim prý povedlo a tak se s první láhví budeme moci potkat prý začátkem roku 2021. A protože je ten text tady, tak lze očekávat, že v tom nějakou roli bude hrát whisky. V první várce těchto láhví by měl být Johnnie Walker.
Osobně se mi tento trend moc nelíbí a doufám, že se ani moc neuchytí. Dovedu si ho představit u rychloobrátkového zboží, kdy to nahradí plastové láhve, které si člověk kupuje s tím, že je brzy spotřebuje. Používat to na alkohol, který v té láhvi také může být několik let, ve mně prostě důvěru nevzbuzuje. Kde mají jistotu, jak se to bude chovat za pár let, zda to i po té době neovlivní nápoj uvnitř? Eko-přehmatů prošlo už kvanta a ještě kvanta projde, protože se s nimi sveze nová vlna (tohle je špatné nahradíme to tímto skvělým eko-řešením, hmmm, to je taky špatné, tak nová kampaň o novém skvělém eko-řešení). Nebojí se, že za pár let jim z té láhve nepoteče whisky doplněná o kdoví co? Zavedou na whisky údaj: Spotřebujte do (půl roku)? Té whisky by se nic nestalo, ale ta láhev by to nemusela vydržet. Uvidíme, třeba jsem jen starý, nemoderní a nechápu aktuální trendy. Zatím si ale myslím, že svět se zbláznil.
Kdysi jsem sbíral whisky, ale už to nedělám.
Proč?
Ale, rozmočily se mi láhve.
International Whisky Day + World Whisky Day
Whisky má své dva mezinárodní dny v roce. Proč ne, já (Petr) mám taky dva svátky ročně.
• International Whisky Day vychází na 27. března
27.3.1942 se totiž narodil velký znalec whisky Michael Jackson. Ten nás ovšem v roce 2007 bohužel opustil. International Whisky Day byl poprvé oznámem 27.3.2008 a oficiálně zahájen v roce 2009.
• World Whisky Day vychází v roce 2023 na 20. května
World Whisky Day má pohyblivý termín - třetí sobota v květnu - a letos vychází na 20. května. Den vymyslel Blair Bowman v roce 2012.
Budoucí termíny: 18.5.2024, 17.5.2025, 16.5.2026, 15.5.2027.
Whisky a rekordy
Rekordy se dají dělat ve všech oborech, tak proč nezmínit některé, které souvisejí s whisky.
Našel jsem různé informace, ale ne vždy se mi je povedlo spolehlivě ověřit, tak to raději berte s rezervou a spíše pro pobavení. Pokud víte o nějakém dalším zajímavém rekordu souvisejícím s whisky, tak mi napiště a pokud tu bude chyba, tak také.
Svět je soutěživý, takže je možné, že už vše bylo dávno překonáno.
• Největší láhev single malt whisky
Tento rekord drží oficiální plnění 14leté whisky Tomintoul s výškou 1,45 metru, je v ní 105,3 litru whisky, váží více než 180kg a korek v láhvi má 20 centimetrů. Obsah alkoholu je 46% a láhev byla naplněna 29. srpna 2009. V roce 2012 byla vydražena za 5tis liber. V prosinci 2019 se tato whisky opět objevila v aukci, kde ji za 15tis liber koupila palírna Tomintoul a láhev se tak vrací zpět do místa, kde byla naplněna.
• Největší láhev whisky
Tomintoul ovšem nedrží rekord největší láhve whisky, text otevírá, protože díky němu vznikl. Rekord největší láhve whisky drží The Famous Grouse a to z 12. srpna 2012. Láhev obsahuje 228 litrů whisky, její výška je 1,65 metru a její plnění trvalo přes 3 hodiny. Zajímavostí pro nás je také to, že láhev byla vyrobena v české sklárně Bomma.
Předchozí rekord držel Jack Daniel's s láhví o objemu 184 litrů whisky, výškou 1,52 metru z 1.září 2011.
(Zkouším dohledat historii tohoto rekordu, je možné, že jej v roce 2009 držela Tomintoul.)
• Největší ochutnávka whisky
Největší ochutnávka whisky proběhla ve švédském Göteborgu 13.dubna 2019 během veletrhu piva a whisky. Zůčastnilo se jí celkem 2283 lidí. Ochutnávku vedl Adam Hannett (Master Distiller v Bruichladdichu) a ochutnávaly se whisky Bruichladdich The Classic Ladie, Port Charlotte a Octomore. Nalévání tří whisky pro všechny přihlášené trvalo 4 hodiny. Byl tak překonán starší rekord s číslem 2252 lidí z belgického Gentu.