» whisky » evropa » česká republika
MARTIN´S BARREL
Česká republika
Zámecká palírna a pivovar Blatná byla založena v roce 1885 baronem Hildprantem na místě bývalého cukrovaru. Vzhledem k československé socialistické historii byl v roce 1952 majetek Hildprandtů konfiskován a rodina násilně vystěhována. V roce 1983 objekt koupily Západočeské lihovary a konzervárny (pod něž patřil i Stock). V roce 1991 proběhla restituce, kdy se Hildprandtovi vrací zpět na Blatnou a získávají zpět své majetky. Je zmodernizována výroba v lihovaru a v roce 2016 byl obnoven pivovar.
Doufám, že se tu také nedočkáme kouzlení s datumy jako u některých, až to zrovna bude krásně vycházet. Pár by se jich tu našlo. V roce 1489 získalo město Blatná povolení k vaření piva. Cukrovar na jehož místě palírna stojí byl založen v roce 1812.
Palírna se věnuje hlavně ovocných pálenkám a destilátům, bylinným likérům (Wilder a Altfernet) a dalším.
Vyrábí zde také single malt whisky z českého nakuřovaného sladu s návem Martin´s Barrel. Slad ze sladovny v Bruntále je nakuřovaný na 20-30 ppm. Ječmen pochází z České republiky, stejného původu jsou i sudy z českého dubu. Váže se k tomu taková zajímavost – Lichtenštejnové kdysi na svých panstvích vysadili dub dovezený z Francie, on se tam ujal a přizpůsobil, díky čemuž vznikla nová, česká varieta – a právě z té jsou sudy. Jsou silně vypálené, minimálně na 1 cm, a to včetně dna i víka.
Typy
První whisky byla destilována v roce 2016. Ještě před uvedením první whisky na trh byl v nabídce (a stále je) B.Barrel, což je new-make z nakouřeného sladu naředěný na 45%. První B znamená "before". V roce 2019 bylo lahvováno prvních 120 (150?) lahví Martin´s Barrel 3letá 43,3%. Označena je jako "Peated Single Malt Bohemian Whisky". Primární plán byl 5letá a starší whisky. V roce 2020 se objevila další verze, opět Martin´s Barrel 3letá Cask Strength 53%, datum destilace není uvedeno, ale lze předpokládat 2017 a opět označená Peated Single Malt Bohemian Whisky, stáčená v počtu 170 láhví. V roce 2021 byla představena další verze Martin´s Barrel 3letá 6.2018/9.2021 53%. Koncem října 2022 byla na trh uvedená Martin's Barrel 5letá 6.2017/9.2022 43,3% v počtu 2994 láhví, která je označená jako Peated Czech Whisky (a taky se změnil apostrof z české čárky nad mezerou). V květnu 2023 šla na trh tříletá Martin´s Barrel 6.2019/12.2022 60% v limitovaném množství 102 láhví. V listopadu 2023 šla na trh další limitovaná edice tříleté Martin´s Barrel 6.2020/10.2023 60% v limitovaném množství 150 láhví s etiketou od výtvarnice Sofie Škodákové. 11.listopadu 2024 šla na trh (jako už tradičně) další limitovaná edice tříleté Martin´s Barrel 6.2021/10.2024 60% v limitovaném množství 186 láhví s etiketou ilustrátorky Martiny Kučové.
A proč právě Martin´s? "Whisky jsme věnovali právě několika Martinům, kteří nejvíce ovlivnili vznik tohoto unikátního produktu."
Na etiketě whisky je jméno Václava Šitnera, stejné jméno lze také nalézt na etiketě české whisky Hammer Head.
Tříletá whisky v sudové síle, která šla na trh v listopadu 2023, měla etiketu od výtvarnice Sofie Škodákové: "Pro mě odráží tradici výroby whiskey s moderním uměním výroby Václava Šitnera. Silueta koně symbolizuje charakteristickou chuť a ušlechtilost whiskey, která pochází z blatenské palírny a současně sv. Martin nám přináší sníh na svém bujném oři. Raketový tvar sudu v němž se whiskey pálí a zraje, pro mě symbolizuje, že tradiční věci mohou být udělovány moderním způsobem. Šlehající plameny představují nakouřený slad z bruntálské sladovny."
V roce 2024 byla opět vyhlášena soutěž na tvorbu etikety. Design edice 2024 je dílem vítězky Autorské soutěže, ilustrátorky Martiny Kučové.
Slovo autorky: dubové listí symbolizuje dřevo sudů a proces zrání, zatímco teleskop vyjadřuje lidskou zvědavost a touhu odhalit tajemství přírody. Kombinace přírody a mechanických prvků naznačuje dualitu mezi lidským uměním a přírodními procesy, které jsou pro výrobu whisky nezbytné
Jak šel čas:
2019:
Martin´s Barrel 3letá 43,3%
2020:
Martin´s Barrel 3letá Cask Strength 53%
2021:
Martin´s Barrel 3letá 6.2018/9.2021 53%
2022:
říjen - Martin´s Barrel 5letá 6.2017/9.2022 43,3%
2023:
květen - Martin´s Barrel 6.2019/12.2022 60%
listopad - Martin´s Barrel 6.2020/10.2023 60%
2024:
11.listopadu - Martin´s Barrel 6.2021/10.2024 60%
Rozhovor s Václavem Šitnerem nejen o whisky Martin’s Barrel na PoznejWhisky.cz:
.
Webové stránky výrobce:
FB:
WB:
Hostem 20.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 11.3.2022 byl Václav Šitner.
20. díl českého podcastu o whisky s Václavem Šitnerem
Lihovárek.cz - Jakub Gottwald:
Představení whisky MARTIN's Barrel
Návštěva Zámeckého lihovaru a pivovaru Blatná - 27.11.2024
Další návštěvou dohodnutou na letošním WLP byla palírna Blatná. Myšlenka se začala rodit už na vyhlášení Pálenky roku 2024, kde se jejich budoucí whisky umístila v kategorii sladových destilátů (budoucích whisky) na třetím místě. Už na WLP 2023 jsme se bavili o tom, že v palírně u výroby whisky proběhly výrazné změny, od kvašení až po sudy a tyto změny se nyní začali ukazovat. Takže když jsme se na letošním WLP (2024) vrátili k myšlence návštěvy, tak už jen zbývalo doladit termín. Palírnou mě provázeli hlavně Barbora Šitnerová a Martin Fried. V areálu palírny najdete vystavené různé části z již zrušených palíren.
Po roce 1991, kdy v restituci získavají Hildprandtovi palírnu zpět se zde postupně obnovuje výroba. S výrobou whisky se začalo až po roce 2016, kdy byl obnoven také pivovar a mohli si tak vyrábět svojí vlastní sladinu. Což je vždy výhoda, protože si tak palírna může výrobu sladiny dělat dle sebe a celý proces si ohlídat. Slad berou ze sladovny v Bruntále. A whisky nese název Martin's Barrel. Značku vlastní společně palírna a Premier Wines & Spirits.
Destilace probíhá klasicky dvoukotlově a mají zde zásobník pro využití úkapu a dokapu. V palírně budují další destilační část, kde se ale bude vyrábět jen ovocná pálenka. Zaujal mě zde mechanický měřák vody v horních nádržích. Vzhledem k šíři sortimentu palírny mají i svojí plnící, etiketovací a kolkovací linku.
Původní záměr při výrobě první whisky byla "česká whisky". A to od surovin až po sudy. Používal se tedy český slad, "český způsob" výroby sladiny pivovarskými kvasnicemi až po české sudy z českého dubu. Bohužel kombinace českého nakouřeného sladu z Bruntálu, "českého způsobu" výroby a nových českých sudů nevedla zrovna k dobrému výsledku. Palírna se naštěstí po kritice z mnoha stran neuzavřela do sebe, ale začala hledat způsob, co s tím dělat.
V roce 2023 vyrazili společně s Vaškem Routem na zkušenou do Skotska. A přivezli si nejen zkušenosti, ale i sudy (bourbon, sherry, madeira, PX, ...). Následovala změna výroby, přestaly se používat pivovarské kvasnice, přešlo se na lihovarnické a tak dále až po používání nově dovezených sudů. A výsledek je vidět, tedy hlavně cítit jak ve vůni, tak v chuti.
Prošli jsme si palírnu, popovídali o výrobě a samozřejmě jsme se nemohli vyhnout diskusi o rozdílu mezi novou a starou produkcí. Připravena byla také pěkná řádka různých vzorků k ochutnání. Jsem rád, že to probíhalo v přátelské atmosféře, kdy se člověk nebojí říct, co a proč mu nechutná (tedy očekával jsem, že to takové i bude, jinak bych sem ani nejel).
Překvapila mě whisky destilovaná v roce 2016, což byly první láhve vydané v roce 2019. Tu vydanou whisky jsem ochutnal tady na místě a není o co stát, křivit si hubu dřevitostí člověk prostě nechce. Ovšem stejná whisky z roku 2016, která zůstala stále v sudech, mě překvapila. Očekával jsem totální dřevitý výluh, ale výsledek byl znatelně lepší a pitelnější. Ve whisky už ustoupila svíravá dřevitá hořkost, dřevité to samozřejmě bylo, ale tak spíše zakulaceně. Ne, že by to člověk chtěl pít, ale zlepšilo se to a zpitelnilo. Čas tomu pomohl.
Stručně pár dalších poznámek. Whisky z roku 2018 má v sobě dost dřevitosti, ale jak se ukázalo na té z roku 2016, tak se zmírňuje. Další byly již necelý rok staré destiláty, dělané už ponovu. Nakouřené mě až tolik nenadchnuly, ovšem neodradily, ale je to mladé, chce to čas, který dodá více ze sudu a zaoblí kouř. Nanekouřené zaujaly více. Opět se u některých sud projevil po roce málo až vůbec (to skoro vůbec mi připadá až podezřelé) až po PX, které se už po roce v sudu ukazuje nepřehlédnutelně. A čistý bourbon sud se mi taky líbil. Pro porovnávačku jsem zkusil i láhve, co šly do prodeje. Tříletka z 2016/2019 byla hrůza (psal jsem výše), u pětiletky mi připadá, že jim to částečně zkazilo naředění, díky kterému vyniklo dřevo a současně vnitřek dostal dojem naředěnosti. 60% jsou někde jinde. Nejvíce mi chutnala ta z 2019/2022, i doma jsem kdysi vzorek hodnotil jako zatím nejlepší od nich, tak tady jí ještě navíc pomohla už nějakou dobu načatá láhev. Opečené ovoce a je znát dřevo, ovšem nepřebíjí to. Ta z 2020/2023 byla taková podzimní, podzimně lesní, suché dřevo, listí (na to, že to byl už nějaký dvacátý vzorek si pamatuju docela dost).
Původně jsem si pro sebe tuhle palírnu zařadil jako nezajímavou, ztracenou a raději zapomenutelnou. Když ale na podzim na WLP 2023 říkali, že změnili výrobu, tak jsem byl trochu zvědav. Skutečnou mojí zvědavost pak podnítila jejich účast v Pálence roku 2024, kdy jsem měl možnost ochutnat, že ta změna opravdu byla a že vede k výsledku. Po této návštěvě si myslím, že stojí za to palírnu sledovat, za jejich snahu něco s tím udělat, si určitě jejich whisky zaslouží dostat další šanci. Jsem zvědavý jak se jim bude nová whisky vyvíjet i jak si poradí se starší výrobou. Ono, moje hodnocení, že je něco lepší než minule, ještě furt neznamená, že se s tím dá jít na trh. Současně ty starší zásoby si myslím, že by přesudováním mohly jít zachránit a zlepšit. Už jen kvůli lidem bych se sem zase někdy zajel, protože atmosféra tu byla příjemná a i když whisky si člověk musel pozorně vybírat, tak se mi odtud nechtělo.
Další články z internetu:
článek na webu iLuxus - Martin’s Barrel opět představuje autorskou limitovanou edici s jedinečnou etiketou