COOLEY
Palírna Cooley patří společnosti Cooley Distillery plc. Na přelomu roku 2011/2012 se stala součástí Beam Suntory. Historie palírny je celkem krátká, byla založena v roce 1987 jako nová palírna whiskey (přesněji byla přebudována a zmodernizována nepoužívaná palírna průmyslového alkoholu a alkohol pro jiné destiláty (např. pro vodku Smirnoff). Palírna působí dojmem průmyslového závodu a proto se rádi odkazují na starou palírnu Kilbeggan (Lockes´s), kterou vlastní a kde je vybudováno muzeum. Sklady této staré palírny také využívají ke zrání své whiskey.
V nové palírně se vyrábí malt i grain whiskey. Jedná se o jedinou irskou palírnu, která své produkty destiluje dvakrát. Vodu bere palírna z pramenů Slieve Na gCloc v Cooley Mountains. Destilační přístroje používané v palírně pocházejí ze skotských palírny Ben Nevis a byly původně určené pro palírnu Old Comber. Dále byly připojeny kvasné kádě z nerezové oceli a záparová káď, které kdysi sloužily v dnes už zrušené palírně Inver House ve Skotsku.
Whiskey s názvem Cooley se nevyrábí, protože v palírně prý panují obavy, že pojmenování Cooley není příliš povznášející jméno. Palírna používá názvy starých značek a palíren.
V palírně Cooley se vyrábějí například tyto značky: Connemara, Tyrconnell, Locke´s, Inishowen, Kilbeggan, Millars, Greenore, Clontarf, Knappogue Castle.
6.2.2004 obdržela palírna Cooley Košer certifikát, který ji opravňuje určené výrobky označovat logem, které označuje, že jsou košer. Platnost certifikátu byla do 6.2.2005. Zda došlo k jeho prodloužení nevím. (Jaké přesné podmínky musí palírna splňovat nevím, pokud se mi je podaří najít, tak je sem doplním.)
Vzhledem k informacím o košer potravinách a pití, mi to připadá hlavně jako reklmaní záměr.
Zatím se mi nepodařilo přesně zjistit, za jakých podmínek smí být whisky označena jako košer. Zatímco u vína platí, že se vyrábí za striktního rabínského dozoru, na jehož výrobě se musejí podílet pouze zbožní Židé. Hotového košer vína se i poté nesmí dotknout jinověrec ale i dokonce nezbožný Žid. Z tohoto důvodu se vína dle Halachy převařují (i pasterizací). U ostatního alkoholu, zaměřuji se na destiláty, kam whisky patří, to vypadá, že jsou doporučeny všechny "čisté", nesmí obsahovat žádné další přísady (víno, barviva apod). Připadá mi, že toto klasická whisky splňuje. Na jednich stránkách jsem objevil i doporučené značky, ale to už bych spíše považoval za reklamu.