» whisky » skotsko » blended » blended A-C
BALLANTINE´S
Pro většinu lidí je značka Ballantine´s příkladem kvalitní míchané whisky. Když v roce 1827 zakládal George Ballantine v Edinburghu malý obchod s potravinami a vínem, bylo mu pouhých osmnáct let. Od tohoto roku se také datuje výroba první láhve whisky Ballantine´s. Většina whisek značky Ballantine´s (označována také jako Ballantine´s Family) jsou směsi sladových a obilných whisky z různých končin Skotska. V roce 1937 obdržela Ballantine´s grant heraldického erbu, tento erb je vidět na každé etiketě whisky Ballantine´s. Ballantine´s je dnes součástí Chivas Brothers, skotské pobočky Pernod Ricard.
Míchané whisky Ballantine´s jsou směsí více než 40 sladových a obilných whisky (mluví se o čísle až 57 různých malt). Mezi značky, ze kterých je whisky Ballantine´s namíchána, patří například: Balblair, Glenburgie, Miltonduff, Old Pulteney, Scapa.
Říká se, že hlavní sklady firmy whisky Ballantine's v Dumbartonu jsou střeženy hejnem hus, známým jako "Ballantines´s Scotch Watch" (Balantinská Skotská Garda).
Typy
Za nejrozšířenější značku z produkce lze považovat Ballantine´s Finest, která je namíchána ze 40-ti sladových a 4 obilných whisky. Finest je z míchaných whisky nejmladší, její stáří není na etiketě uvedeno. Další v řadě je 12-ti letá. Dnes je označována jako 12-ti letá bez dalších názvů, ale dříve hlavní 12-ti letá nesla název Gold Seal. Bylo možné se setkat i dalšími verzemi např. s 12-ti letou Ballantine´s Royal Blue či s 12-ti letou Ballantine´s Serenity. Další je 17-ti letá a 21 letá. 21 letá byla také v omezeném množství prodávána v keramické láhvi. Nejstarší je pak 30-ti letá, která byla poprvé namíchána koncem 20.let 20.století ze zvláštních zásob sladové a obilné whisky, které nechali stranou s plánem vyrobit takto starou míchanou whisky. Vedle těchto známých verzí bylo i mnoho dalších plnění např. s Ballantine´s 15-ti, 17-ti, 18-ti, 19-ti a 21 letou, či se Ballantine´s Founder´s Reserve 1827, Ballantine´s Brown Label, Ballantine´s Sensation či Ballantine´s Original Character.
K 50. výročí golfového turnaje Ballantine´s Championship vyrobili speciální plnění 36 leté whisky nazvané Ballantine´s Chapionship Blend 2010. Whisky je balená v tubě vyrobené z mahagonového dřeva, kůže a 24-karatového zlata. Existuje pouze 20 lahví určených po vítěze turnajů. Vítěz z roku 2010 australský golfový profesionál Marcus Fraser se podílel s master blenderem Sandy Hyslopem na vytoření verze Ballantine´s Chapionship Blend 2011, která je 38 letá a je vyrobena v počtu 10 kousků. Jedna láhev je určena pro celkového vítěze, ostatní půjdou do charitativní aukce. Další rok byla vyrobena 41 letá Ballantine´s Chapionship Blend 2012 také v počtu 10 kusů. Na tvorbě se opět podílel master blender Sandy Hyslop a opět vítěz minulého ročníku, angličan Lee Westwood. Oba jsou také na láhvi podepsaní.Jednu obdrží vítěz z roku 2011 (Lee Westwood), druhá je určena pro celkového vítěze roku 2012 a ostatní půjdou do charitativní aukce.
V portfoliu se také vedle míchaných whisky nachází i whisky obilné a blended malt.
O těchto komerčně známých a úspešných značkách se hůře píše (neplatí to jen o Ballantine´s, ale i mnoha dalších podobně známých značkách). Bylo by jednoduché až lákavé je zkritizovat jako komerční whisky snažící se zalíbit všem (myšleno většinou hlavně jejich základní plnění). Takových, co se snaží zalíbit všem je více a levnějších, jenže nedosáhly takového úspěchu, takže to nebude jen o tomto. Bude to i o jejich stálé kvalitě, dobře odvedené práce při výrobě, ale i při reklamě a prosazování svých produktů.
Samozřejmě, že jejich základní produkty jsou vyrobené tak, aby oslovily co nejširší veřejnost a tak musejí být spíše líbivé a nenáročné. Což neznamená, že se jedná o nekvalitní whisky nebo nekvalitní práci. Stojí za tím práce master blenderů, kteří zajistí, aby si whisky držela stejné vlastnosti a stálou kvalitu. Dá se říci - dobře odvedená komerční práce (myšleno v dobrém).