značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

[glenmorendží]  výslovnost  tisk textu

GLENMORANGIE

Palírna Glenmorangie byla založena v roce 1843, kdy ji nechal zaregistrovat William Mathieson z Tainu. Velmi dlouho to byla jedna z posledních palíren vlastněná nezávislou společností. To se změnilo v září 2004, kdy 52% společnosti Glenmorangie Plc zakoupila za 300 miliónů liber společnost Moet Hennessy (vlastní např. koňak Hennessy a šampaňské Don Perignon). Společnost Moet Hennessy tak současně získala i značky Glen Moray a Ardbeg, které patřily do portfolia společnosti Glenmorangie Plc. V místech, kde se nyní nachází palírna Glenmorangie, se vyráběl alkohol již od roku 1738. Překlad jména Glenmorangie zní "Údolí klidu" (nebo také "Proláklina vedle vody"). Společnost Glenmoragie Plc., která palírnu vlastní se do roku 1996 jmenovala Macdonald & Muir.

Tato palírna je také známá různými technickými "zlepšováky" týkajícími se konstrukce kotlů a zkoušením sudů po různých nápojích. Pot Stills umístěné v palírně jsou absolutně nejvyšší ve Skotsku - měří 513 centimetrů. V palírně je osm těchto destilačních kotlů. V palírně je považují za významný zdroj chuti: při destilaci unikají páry alkoholu relativně dlouhou cestou a zbavují se tak postupně nežádoucích příměsí. Společnost tvrdí, že díky jim se na vrchol kolony dostanou jen ty nejčistší páry alkoholu.

Palírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna GlenmorangiePalírna Glenmorangie

Díky jedinečnému způsobu výroby se whisky Glenmorangie stala velmi oblíbenou značkou na celém světě. Distilerie používá ječmený slad, který je připravován podle její vlastní receptury - zvláštností je poměrně malé sušení. Voda je z vlastního zdroje Tarlogie Springs, z pramene vyvěrajícího z pískovce. Je poměrně tvrdá a díky průchodu územím pokrytým vřesem a jetelišti dává výslednému produktu stopu sladkosti.

Vedení palírny odmítalo dříve připustit, aby se lihovina z nejvyšších kotlů ve Skotsku stala součástí míchaných whisky jiných značek. Až teprve nedávno začala tyto zakázky přijímat a whisky určenou k těmto účelům plní do sudů pod banálním názvem Westport. Do plnícího tanku se přidává nepatrné množství whisky Glen Moray - jen tolik, aby nebyla nijak ovlivněna chuť zrající whisky, ale přitom dostatečné množství, aby to nezávislým stáčecím firmám zabránilo prodávat tuto whisky jako čistou sladovou pod slavným názvem Glenmorangie proti vůli firmy.

V palírně Glenmorangie - mlýn na sladV palírně Glenmorangie - rmutovací káďV palírně Glenmorangie - kvasné káděV palírně Glenmorangie - destilační kotleV palírně Glenmorangie - kondenzátory

Typy

Tato palírna má velmi rozsáhlé portfolio produktů. Je to hlavně díky tomu, že palírna nechává své produkty zrát nejdříve v sudech po bourbonu a potom dozrává v sudech po portském, sherry, madeiře a experimentuje i se sudy po jiných produktech např. Cabernet Sauvignon či Koňaku a některých dalších.

Ony úžasně štíhlé a vysoké kotle a přímořská poloha mají na výsledný produkt zřejmě velmi blahodárný účinek, neboť po deseti letech přichází na trh sladová whisky, která čichovým buňkám přináší vůni večerní zahrady na začátku léta (jak hodnotí Jim Murray). Co se chuti týče, jedná se o fantasticky bohatou whisky, doplněnou pikantní kořenitou a citrusovou příchutí, která je charakteristická pro většinu palíren na sever od Inverness, přesto však zůstává nejlehčím druhem whisky z celé oblasti.

Glenmorangie 10-ti letáGlenmorangie 15-ti letáGlenmorangie 18-ti letáGlenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishGlenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

Desetiletá zraje výhradně v dubových sudech po americkém bourbonu (především od Maker's Mark). Tyto sudy jsou výhradně z bílého dubu z Ozarských hor v USA. Pro některé jiné produkty si vybírá stromy přímo v Missouri, dřevo nechává sušit vzduchem, místo v sušárně a sudy z tohoto dřeva potom půjčuje na čtyři roky palírně bourbonu Heaven Hill.
Osmnáctiletá Whisky prochází dvěma periodami zrání. Nejprve opět v sudech po americkém bourbonu a poslední dva roky v evropských dubových sudech po sherry, případně portském nebo madeiře. Tuto osmnáctiletou whisku se doporučuje pít zásadně zahřátou na pokojovou teplotu, nikdy vychlazenou.
Také dvanáctiletá whisky zraje v různých sudech (od sherry, portského a madeiry). To jsou tzv. Glenmorangie Finish - dvanáctileté whisky. Nejznámější jsou tři druhy. Sherry Wood Finish je světle zlatá a má sladkou příchuť sherry a oříšků. Port Wood Finish stárne v sudech po portském a díky tomu má nádech do červena, je sušší a chutná po mátě a hořké čokoládě. Madeira Wood Finish je světle jantarová s oranžovým nádechem, na jazyku je chladivá a kořeněná, závěr je sladký. Ochutnání vzorků jednoho po druhém by přineslo velmi zajímavý zážitek.

U některých svých produktů palírna také experimentuje s dozráváním ve vinných sudech po Cabernet Sauvignon (Chateau Mounton Rotchild). Jedním z posledních kroků je ročník 1999, jehož část zraje v sudech po koňaku - Glenmorangie Cognag Matured. V roce 1996 k výročí bitvy u Culloden byla vyrobena 25-ti letá Glenmorangie Culloden Bottle 1971 (2250 lahví). Další specialitou je např. Single Barrel Vintage 1972, která zraje 20 let v sudech po bourbonu a poslední rok a půl v sudech po sherry oloroso. K dalším specialitám patří např. 25-ti letá Malaga Wood Finish, 17-ti letá Tain L´Hermitage 1978, Rhone Wood Finish, Claret Wood Finish (dozrává v sudech po Claretu z Pauillac u Bordeaux - 2500 láhví), 18-ti letá Glenmorangie White Rum Wood Finish, Glenmorangie Cote de Beaune Wood Finish. Vedle toho jsou další plnění k různým příležitostem či z různých ročníků např. Glenmorangie Concorde, 12-ti letá Glenmorangie Millennium Malt, 25-ti letá Glenmorangie Cote du Nuts Wood, 21 letá Glenmorangie Sesquicentennial Bottling v kameninové láhvi ke 150 letů společnosti, 21 Glenmorangie Elegance plněná v karafě ve tvaru destilačního přístroje a další.

Míchají se zde whisky obsahující single malt Glenmorangie, Highland Queen, Bailie Nicol Jarvie, Martin´s Blended (až 30-ti leté) a 10-ti letá vatted malt Dalvegan.

Glenmorangie Claret Wood FinishGlenmorangie 15-ti letá Fino Sherry Wood FinishGlenmorangie Cote de Beaune 46%Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Glenmorangie Cognac Matured 43%Glenmorangie Cote De Nuits Wood Finish 1975 43%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1126162764980275/:

Zdeněk CZ napsal (30.7.2022):

Pár faktů o palírně Glenmorangie, která se prosazuje i ve Skotsku:

GM vděčí za svůj úspěch jednoduché pitelnosti svého nápoje, který je formován jednak tvarem a velikostí vysokých destilačních přístrojů umožňujících dlouhý styk destilovaných par s mědí a taky používáním kratší délky fermentace (45-50 hodin). Kotle byly údajně dříve používány k výrobě ginu, než se "usadily" v (klidném) údolí Morangie. Výsledkem je lehký, voňavý destilát, kterému svědčí zrání zejména v sudech z amerického dubu, vnášejícího příjemné tóny vanilky, kokosu a jemného koření. Před spojením do gigantu LVMH (společně s Ardbegem), palírna chtěla nabídnout širší range lahví, aby nabídka nebyla nudná. Na rozdíl od přístupu většiny ostatních palíren, které tento záměr řešily tradičně rozšiřováním nabídky různé délky zrání, GM se stala od r. 1994 průkopníkem zrání v sudech, používaných dříve pro jiný alkohol. Používá zejména portské (první NAS verze uvedená na trh v r. 1994), madeiru, burgundy, sherry, sladká i nesladká vína. Podobným směrem dnes experimentuje také dřívější sestřička, palírna Glen Moray a to i po majetkovém oddělení od LVMH (vlastník GM), která "se vidí" hodně v nesladkých vínech a sherry s portským.. Záměr se zjevně podařil a dnes totéž zkouší řada dalších skotských palíren. Produkty palírny se prosadily doma a patří ve Skotsku a potažmo v celé Velké Británii k nejprodávanějším single malt whiskách.

Návod na výrobu dnes snadno dostupných 12-letých destilátů finišovaných v alternativních sudech, zejména po sladkých vínech (Sauternes), portském (obchodní název Quinta Ruban) či sherry (obchodní název Lasanta) zní takto: po 10 letech zrání v sudech po bourbonu (nejčastěji Jim Beam a Jack Daniel´s) stejně jako základní verze s obchodním názvem GM Original nebo dříve 10 Years Old, přesuduj na 2 roky do výše uvedených sudů a lahvuj při 43-46% ABV bez filtrace za studena. Dr. Bill Lumsden, hlavní master blender , "povýšil" na tuto pozici z hlavního vedoucího palírny :). Spíše než šéf tak vědec a tvůrce nových produktů, je využíváním alternativních sudů ke zrání přímo posedlý. V r. 2021 byla dokončena výstavba nové prosklené inovativní palírny nazvané Lighthouse, která leží přímo v areálu palírny Glenmorangie a tvoří ji 20 metrů vysoký, moderně vypadající prosklený still house, který je "přilepen" na řadu tradičních budov.

Množství nových titulů přesahuje rozsah tohoto tastingového reportu, takže jen pár příkladů jejich obchodních jmen: Astar, Sonnalta PX, Finealta, Pried, Artein, Ealanta, Companta, Tahgta, Dornoch, Túsail, Duthac, Milsean, Spios, Cadboll, Tayne, Tarlogan ... Uff !

Jako Billův nástupce byl přijat Brendan McCarron, který ale po krátkém zaškolování překvapivě odešel do Distellu a jméno nástupce zatím palírna nezveřejnila, pokud vím.


The Izzi Pub - Peter Praženka

Degustácia GLENMORANGIE NOV 2024

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

obrázek není k dispoziciGlenmorangie 10letá 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké, ovocné, kompot, lehká vanilka, lehké oříšky, chuť lehká kořenitost, lehká tráva, ovoce, oříšek, dokončení lehká kořenitost, sladké, celkově příjemná, sladká, spíše jako whisky ze Speyside. (4.12.2007)
Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma lehká sladkost, lehce ořech, chuť sladká, sladová, lehká kořenitost, v závěru lékořice, dokončení - v závěru trochu překvapivá až slanost, celkově z těch různých variant dozrávání asi nejméně zajímavá, chybí jí trochu nějaká výraznost nějakým směrem, takovej dobrej whiskovej ale průměr. (7.11.2007)
Aroma lehce sladké, krásně skloubené aroma Glenmorangie a sherry, sherry ovšem nepřebíjí, sladké, ovocnost, oříšky, chuť začíná sladce, máslovost, ale nastoupí dlouhotrvající kořenitost, ovšem nerušivá, dokončení středně dlouhé, postupně do ztracena doznívající kořenitost a sladkost, celkově příjemná kombinace Glenmorangie a sherry. (4.12.2007)
Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%Glenmorangie Sherry Wood Finish 43%:
(2000? - L00… 13:47)
V aroma je výrazná silnější sladkost medu, zpoza stran vykukují ořechy a sherry, obilí-slad. Po určité chvíli čuchání mám dojem slaných tónů. Při větší vzdálenosti (když mi sklenička stojí na stole přede mnou a já to zrovna písu) se do prostoru rozlévá klasická vůně sherry, která by nebyla až tak zajímavá, ale zblízka je rozmanitější (viz předtím). Vůně je taková těžší, hutnější, ne moc jasně čitelná. Celkově ale příjemná. Chuť zprvu nasládlá s následným překvapivým kořenitým nástupem. Sherry je tam dost znát. Nasládlá, med, tóny čokolády, hřejivá, lehce hedvábná, trochu suchá, lehce dřevo. V dokončení lehké dřevo, překlápející se do sherry, hřeje, dlouho doznívá, zůstává sladký tón medu a lehká kořenitost. Celkově je to příjemné pití, ale nic co by útočilo na vyšší pozice žebříčků. Klidně si jí rád dám, ale nezaujala ničím natolik, abych ji vyhledával a vzpomněl si na ní "dneska mám chuť přesně na tuhle". Její největší zajímavost je to, že je součástí série Glenmorangie "různé" Wood Finish. (2.3.2020)
Glenmorangie Port Wood Finish 43%Glenmorangie Port Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma výrazně ovocné, jen lehké aroma portského, chuť výrazně sladká, karamelová, v závěru lehká kořenitost, dokončení krátké, v duchu chutě, celkově tekuté karamelky, takové jemné, lehké sladké mlsání. (7.11.2007)
Aroma hodně sladké, vůně portského, ovocné, chuť hodně sladká, ovlivněna portským, trochu oříšky, dokončení spíše kratší, ale mohutnější, v závěru doznívá, celkově Glenmorangie hodně spojená s portským, takové mlsání, tak trochu je v ní více portského než whisky. (4.12.2007)
Glenmorangie Port Wood Finish 43%Glenmorangie Port Wood Finish 43%:
(lahvováno 2000? - L00213 14:49)
Aroma není tak hutné a výrazné jako u Sherry Wood, ale je bohatší a zajímavější. První dojem je vínový, lehce sladké težké víno, pak se přidají tóny porstkého, trochu droždí, ovocné/těžká ovocná vůně, ořechy/slupky z ořechů, vůně mokrého dřeva/korku, voňavá mokrá kůže, celkem jemné, příjemné, vychutnávatelné, ne úplně jednoduché. Postupem času je čím dál více cítit vliv portského. Chuť celkem mohutná, hodně ovlivněná portským, sladké a karamelové tóny, ořechy, v závěru lehká kořenitost. Dokončení v duchu chutě, včetně mohutnosti, portského, karamelek a lehké sladkosti. Trochu suché dokončení. Dlouhé, dlouho a pomalu doznívá i když pak už spíše nevýrazně.

Připomnělo mi to písničku "Mám rád vůni tvý kůže, ...", jen si musíme odmyslet, že to tehdy ten zpěvák zpíval svému příteli/klukovi. A když se té představy dokážene zbavit, tak je to krásná vůně a chuť bříška, té jemné kůže s "chlpky jak broskyňa". Kdy si to můžete vychutnávat jak dlouho chcete, protože nikam nespěcháte a nehoníte se za jiným cílem u toho krásného a voňavého těla. Jen vychutnáváte a užíváte tu vůni a chuť. (2.3.2020)

Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávek v roce 2007:
Aroma sladké, trochu do sladova, lehce koláčky, lehce madeira, ale jí to tak výrazně ovlivněno, chuť sladká, sladová, máslová, pak nastupují ořechy a trochu kořenitost, dokončení: krátké, teplé, celkově příjemná, sladká whisky k nenáročnému popíjení. (7.11.2007)
Aroma sladké, máslové, lehká madeira, chuť lehká, ovšem bohatá a komplexní chuť, trochu kořenitost, dokončení spíše krátké a teplé, celkově ze základních variant Glenmorangie wood finish je nejzajímavější a nejkomplexnější a nejlepší :) (4.12.2007)
Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%Glenmorangie Madeira Wood Finish 43%:
(2000? - L00328 8.29)
Aroma je krásně voňavé, jemné, máslové, sladké, koláčkovité, jemně vínové (to bude asi ta madeira, když to píšou v názvu, pil jsem ji, ale už si ji vůbec nepamatuju), hebké, hladivé, chvílema vystrkuje maidera růžky a přijde silnější vlna těžšího vína. Musím pořádně čichat, aby žádná aromatická molekula nepřišla na zmar, byla by to škoda. Voňavá romantika, pohlazení pro čichové buňky. Lehká kořenitost, karamelky, sladkost, čokoláda. Užívám si to a to jsem ještě ani nesmočil jazyk. Whiskový parfém. V chuti hned po sladkém nástupu přijde lehká kořenitost, ale jen lehoučká, kterou hned odplaví další vlna chutí. Sladká, sladová, jemná, hebká, máslová, medová, čokoláda, oříšky. Je hodně komplexní a každou chvíli jakoby překvapila novým náznakem chuti. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. V dokončení se opět připomene ta kořenitost, ale tím vším dokonale zkrocená, že si to nedovolí narušit, aby mohla opět vyniknout sladkost, medovitost, hořká čokoláda, oříšky, trochu sušší a znovu lákající k napití. Tohle jsem si fakt hodně užíval. Mám rád tyhle svoje ztracené a znovunalezené poklady.
Z těch tří (Sherry, Port, Madeira) je tahle nejlepší a nejpovedenější. Celá série je zajímavá, protože ukazuje vliv dozrávání v jednotlivých sudech a v době svého vzniku patřilo tímto k jedinečným.

Krásné tělo si nejdříve užíváte pohledem a pomalu zbavujete všech kousků látky. Vychutnáváte si každý dotyk. Nespěcháte, byla by škoda ty krásné chvíle rychle odbýt. A když se oči alespoň trochu nasytily té krásy, tak ji pomalu položíte a postupně si celé tělo vychutnáváte, tu vůni, tu chuť. Krásné postupné vychutnávání, objevování dalších tajemství a zákoutí. Kdyby to šlo, tak byste i kousek ochutnali - já bych tě láskou sněd. Neskutečně si to užíváte a vychutnáváte. Tu jemnost doteku, tu vůni, tu chuť těla a kůže, tu přítomnost. Každá žena, kterou milujete je krásná. (2.3.2020)

Glenmorangie Burgundy Wood Finish 43%Glenmorangie Burgundy Wood Finish 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2007:
Aroma sladké (oproti 10y sladší), lehké dřevo, zralé peckoviny, chuť sladká, mohutná máslová chuť, následována lehkou kořenitostí, dokončení: spíše jemný, doznívá chuť, celkově příjemná whisky typu Speyside, zajímavě ovlivněná whisky Glenmorangie. (4.12.2007)
Glenmorangie 13 Cellar 43%Glenmorangie 13 Cellar 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma jemné, droždí, vanilkové těsto, chuť jemná sladová, vanilka, dokončení střední, sladké, celkově to bylo dobré pití. (8.3.2006)
Glenmorangie 12letá Malaga Cask Finish 47,3%Glenmorangie 12letá Malaga Cask Finish 47,3%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma velmi příjemné "vinné" tóny, bohaté, sladké, čokoláda, výrazný slad, těžší ovocnost, med, nádech lehce opáleného dřeva, vanilka. Příjemné, těžší aroma, pěkná vůně vínem nasáklého dřeva. V chuti příjemně sladký čokoládový nástup s trochou koření, med, sladkost, čokoláda, trochu opečeného toustu. Příjemná mlsací chuť s hezkým pozvolným dokončením. Tady člověk ani nechce moc hledat, ale spíše chce vychutnávat. (25.5.2021)
Glenmorangie 12letá The Lighthouse 48%Glenmorangie 12letá The Lighthouse 48%
Poznámky z ochutnávky na Svachovce a z přeochutnání vzorku v roce 2024:
Ve vůni mi připadá větší vliv bourbonu s lehkým nádechem sherry. Vánoční cukroví, jablečný koláč, ovoce na vánočním stole. Postupně se mi ještě přidal medový perník. Působí příjemně, ale po chvíli začne všednět. V chuti vánoční cukroví s ovocem, lehké koření, skořice, smetanová a hladká, postupně lehce kořeněné ovoce. V dokončení ovoce s oříšky. Celkově fajn whisky na začátek, nejvíc zajímavá tím barákem, takový fajn základní průměr. (11.2.2024)
75/100
Glenmorangie 14letá Quinta Ruban - Ruby Port Pipe Finish 4rd Editon 46%Glenmorangie 14letá Quinta Ruban - Ruby Port Pipe Finish 4rd Editon 46%
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma je hutné, příjemně vonící. Hutná ovocnost, čokoláda, rozinky. Kdybych nevěděl, že port finish, tak bych řekl, že tam jasně cítím sherry. V chuti trocha nasládlosti, přidá se ovocnost, čokoláda, rozinky a opět tam mám sherry. V dokončení se začne více projevovat kořenitost. Celkově velmi příjemné pití, takový dezertík, jen tu závěrečnou kořenitost bych tam mít nemusel. (14.12.2021)

Aroma se krásně vydýchává do čokolády, hutné ovocnosti, rozinek, postupně se ukazuje vůně koření, vanilka, skořice. V chuti sladkost zralého ovoce, koření, vanilka, hořká čokoláda, postupně kořenitá suchost. V dokončení koření a dozvuk dřeva, ovoce. Není to špatné pití, je to dobré, ale trochu mi připadá, jako když nejde do hloubky, předvádí představení na povrchu, ale do hloubky nejde. Pomalu mě přestává bavit na zkoumání, ale na dopití je furt fajn. (2.4.2023)

Glenmorangie 15letá The Cadboll Estate 43,0%Glenmorangie 15letá The Cadboll Estate 43,0%:
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
Aroma hodně jemné, hodně hodně vanilky, lehké ovoce a pak i trocha citrusů. V chuti stejně jemná jak ve vůni, ovoce s vanilkou, lehké koření, pak se opět ukáže ovoce, jde mi to až trochu do banánů a máslové sušenky. V dokončení doznívá kořeněné ovoce a pak se zvýrazní vanilka a asi trochu karamelu. Celkově to takové lehké, jemné. Takové pohlazení, které skoro není. Jednotlivé části jsou fajn, lehké k popíjení, celek je takový nijaký, ale působí určitým dojmem čistoty. Jak ji tu docucávám, tak jo, má svoje kouzlo. (19.9.2023)
79/100

Zdeněk CZ:

Jak se liší staré a nové plnění a proč palírna Glenmorangie přidala 2 roky zdarma?

Palírna Glenmorangie (GM) je všeobecně vnímána jako průkopník sekundárního (alternativního) zraní v sudech, které dříve ukrývaly jiné tekutiny než whisky (portské, sherry apod.). Ano, dávají si práci s tím, že přesudovávají destilát do dalšího sudu pro obohacení čichového a chuťového profilu.

Srovnání původní a nové verze:
1. QUINTA RUBAN 46% (Ruban je galské slovo pro Ruby) je 12-ti letá zrající 2 roky v sudech po portském (ruby) a nově byla nahrazena o dva roky starší 14-ti letou, zrající v kombinaci barikovaného ruby portského a klasických ruby porto pipe. Na otázku, proč byly přidány 2 roky navíc za prakticky stejnou cenu, odpovídají v palírně i zástupci značky LVMH stejně: "prodejce extra luxusního zboží dává zákazníkovi 2 roky zdarma navíc." Kdo chce, ať tomu věří :)

Původní verze dosáhnula sametového charakteru, kde portské probleskuje na pozadí a netlačí se intenzivně dopředu chuťových pohárků, takže doušek se tak v ústech chuťově přelévá a vyvolává středně silnou ozvěnu různých variací chutí. Připomíná barevnými vodovkami namalovaný obrázek s lehce rozmazanými okraji, který si můžete přelévat v puse a dívat se tak na chuť svého dramu z různých úhlů. Okraje spektra různých chutí se slévají navzájem, takže přechod je mezi nimi je nenásilný, klouzavý a pro mě velmi příjemný. Připomíná likér obalený mléčnou čokoládou.

Novější verze podpořená delší dobou zrání s použitím barikovaného portského je na první vjem odlišná. Již ve vůni se pocitově necachtáte v tekutině, ale rozebíráte Lego kostičky s jasně vyznačenými hranami. I v chuti je přímočarejší, až lehce vtíravá. Zdůrazněna hořká čokoláda, suché kakaové boby. Z počátku intenzivnější vjem, ale rychle přechází do vysušeného amerického dubu, šťavnatost se vytrácí a přicházející suchost navozuje pocit silnějšího alkoholu, než je realita. Působí, jakoby někdo obtáhnul předchozí verzi namalovanou vodovými barvami perokresbou, zdůraznil některé aspekty a naopak jiné zamaskoval. V původní verzi si člověk individuálně procházel palírnu, v novější následuje průvodce při pevně organizované prohlídce po naprogramované trase. Při pokusu o vydolování ozvěny a bohatšího dozvuku, narážíte na neprostupné dřevěné dveře. Klíč, co se za nimi skrývá a proč je zamčeno, má palírna.

Každému vyhovuje něco jiného, tak si můžeme vybrat "tu lepší" dle individuálního vkusu.

2. LASANTA 12yo je po 10letech strávených v sudech po bourbonu stařena mixem sherry oloroso (75%) a sladším PX (25%), přičemž je lahvována v mírnějším ABV (43%) podobně jako novější verze. Obě jsou jemné a vyvolávají příjemnou chuť sladkých pomerančů, červeného ovoce. Sherry se násilně nevnucuje, působí jen jako obal celkového chuťového i čichového vjemu. Obě jsou stejně dlouho stařené, ale původní opět působí jemněji a trochu šťavnatěji, i když rozdíl není tak výrazný jako u verze RUBAN. Odpověď může být v použitých sudech, GM používá pro single malty jak první tak druhé plnění použitých sudů a nezískal jsem detailní odpověď na tento konkrétní případ. Rozdíl je patrný a opět původní verze působí jako vodovkami namalovaný obrázek a novější verze jako černobílá jemná perokresba. Obě mají svoje kouzlo a každý nechť si vybere tu svoji oblíbenou, je to hodně o osobních preferencích. Snad jsem trochu pomohl k výběru té správné. Výběrem žádné neuděláte zásadní chybu. Za příjemný peníz získáte bohatý destilát a můžete si zkoušet třeba poznat rozdíl mezi vlivem sherry, portským a sauternes. (30.7.2022)

Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 6.12.2021:

Glenmorangie 12yo Malaga Cask Finish, 47.3%Glenmorangie 12yo Malaga Cask Finish, 47.3%:
Finish v 1st fill malaga "dulce" wine (sladké fortifikované víno podobné PX sherry).
Tekutý dezert - lepšie sa táto whisky ani opísať nedá. Bohatá a sladká s tónmi hrozienok, kandizovaného ovocia, čokoládového koláča a tmavého lesného medu. Použité malaga sudy evidentne mali nejaký zbytkový obsah, ktorý sa prejavil na miernej zostatkovej cukornatosti whisky.
Kto ma rád sladké, dezertné whisky, tak veľmi odporúčam.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenmorangie 10letáGlenmorangie 10letá 40%:
Barva: bledě zlatá.
Aroma: kořeněné (skořice, vlašský ořech), slabě květinové, sladké, čerstvé, závan moře, lákavé.
Tělo: střední, ale s určitou viskozitou.
Chuť: kořeněná, květinová, sladové tóny, smetavová, téměř máslová.
Dokončení: dlouhé a vyzrálé.
Známka: 80
Glenmorangie 10letá The Native Ross-shire Natural Cask StrengthGlenmorangie 10letá The Native Ross-shire 57,6%:
Barva: zářivá, bledě zlatá.
Aroma: voňavé, slané.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: sladově sladký začátek, potom máslová karamela, vlašský ořech, santal, pískově slané tóny.
Dokončení: robustní, kořeněné.
Známka: 80
Glenmorangie 18letáGlenmorangie 18letá 43%:
Barva: červeně jantarová.
Aroma: sherry, máta, vlašský ořech, míza, dub.
Tělo: střední, jemné, masitější.
Chuť: zpočátku náznak sherry, sladká, více po vlašském ořechu, potom celá směs kořeněnosti.
Dokončení: aromatické, ořechové, slabě dubové.
Známka: 80
Glenmorangie Cellar 13Glenmorangie Cellar 13 43%:
Barva: prvosenka.
Aroma: měkké, s čerstvým santalem, vanilka a divoká máta.
Tělo: lehké a střední, velmi jemné.
Chuť: výrazně měkká a sladové sladká, s máslovou karamelou, vanilkou a medem.
Dokončení: blatouch, štavnaté, potom výrazná slanost, opravdu velmi dlouhé.
Známka: 81
Glenmorangie 12letá Millennium MaltGlenmorangie 12letá Millennium Malt 40%:
Barva: zlatá.
Aroma: slabě dubové, náznak hnědého cukru.
Tělo: mírně sirupové.
Chuť: podobná Cellar 13, ale možná více máslová.
Dokončení: lehké, osvěžující, téměř křupavá, teplá suchost.
Známka: 80
Glenmorangie Traditional 100 Proof 57,2%Glenmorangie Traditional 100 Proof 57,2%:
Barva: prvosenka, mírně olejová.
Aroma: velmi aromatické a kořeněné.
Tělo: jemné, pevné.
Chuť: bohatší, plnější, tóny písku a soli.
Dokončení: robustní, výrazně slané, velmi dlouhé, uklidňující.
Známka: 83
Glenmorangie 21letá Elegance 43%Glenmorangie 21letá Elegance 43%:
Barva: zelenozlatá.
Aroma: měkké, zemité, lehce dubové, náznak rašeliny.
Tělo: měkké, velmi olejové.
Chuť: dubová a vanilková, sladká, šťavnatá a olejová, potom překvapivě čerstvý příliv rašelinové.
Dokončení: rašelinové, trávové, slané, hřejivé, velmi uklidňující.
Známka: 82
Glenmorangie 21letá 150 Sesquicentennial Selection 43%Glenmorangie 21letá 150 Sesquicentennial Selection 43%:
Barva: sytě zlatá, olejová, téměř hořčičná.
Aroma: výrazně kořeněné.
Tělo: střední masité.
Chuť: karamelová, velmi příjemná, s vlašským ořechem, potom koření, citronela a výrazná rašelina.
Dokončení: štavnatý dub.
Známka: 85
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 24letá Original 43%:
Barva: vlašský ořech.
Aroma: velmi výrazné, čisté, dubové, rašelinové.
Tělo: střední, velmi pevné, vyzrálé.
Chuť: květinová, fondánová, karamelová, ořechová, velmi měkká, zdrženlivá kořeněnost, potom teplá a rašelinová.
Dokončení: pevná, čistá (téměř pronikavá) rašelina, potom dlouhé, velmi měkké, kořeněné a pozoruhodně hřejivé.
Známka: 86
Glenmorangie 12letá Port Wood FinishGlenmorangie 12letá Port Wood Finish 43%:
Barva: oranžová s růžovým nádechem.
Aroma: výrazně ovocné a vínové.
Tělo: velmi měkké a jemné.
Chuť: zdá se, že portské zvýrazňuje karamelové tóny, dodává i sladší, vínové chutě a krásně se míchá s kořeněnou Glenmorangie.
Dokončení: uklidňující, uspávající, relaxační.
Známka: 87
Glenmorangie 12letá Madeira Wood FinishGlenmorangie 12letá Madeira Wood Finish 43%:
Barva: tmavá citronově zlatá.
Aroma: sladké, velmi kořeněné, koláčové.
Tělo: měkké, ale když vysychá na jazyku, stává se spíše obilným.
Chuť: výrazně máslová, zpočátku sladkost ječmenného sladu - karamelová, koláčová, když vysychá, je ořechová a obilná, skořice a koření, dráždivá souhra madeiry a charakteru palírny.
Dokončení: krátké a sladké, rumové teplo.
Známka: 86
Glenmorangie 12letá Sherry Wood FinishGlenmorangie 12letá Sherry Wood Finish 43%:
Barva: tmavé zlato.
Aroma: ořechové, slabá rašelina, mořský vzduch.
Tělo: měkké a ladné.
Chuť: dráždivá, dlouhý nepřerušený vývoj sladké chuti ječmenného sladu téměř potlačuje charakter palírny.
Dokončení: lékořice, kořenové, pozdní tlumená slanost.
Známka: 85
Glenmorangie 15letá Fino Sherry Wood FinishGlenmorangie 15letá Fino Sherry Wood Finish 43%:
Barva: bledá, lámavá zelenozlatá.
Aroma: jemná vůně moře, velmi příjemná.
Tělo: lehké, pevné, jemné.
Chuť: velmi lahodná a dráždivá, slabě teplá, skořicová, slabě ovocná, rebarborová a vínová, náznak kyselé.
Dokončení: pobřežní whisky, charakteristicky slaná a dubová, nádherně stylová whisky.
Známka: 89
Glenmorangie Tain L´Hermitage 1978 43%Glenmorangie Tain L´Hermitage Rhone wine 43%:
Barva: výrazně elegantně oranžová.
Aroma: velmi ovocné a sladké.
Tělo: smetanové.
Chuť: velmi čistá karamela a vanilka, přechod do ořechové a pozoruhodně suché ovocné chuti, velmi dlouhá.
Dokončení: překvapivě slabé a vínové, plné ovocných, vínových, kořeněných chutí, velmi živé.
Známka: 88
Glenmorangie Claret Wood FinishGlenmorangie Claret Wood Finish 43%:
Barva: oranžově jantarová.
Aroma: ovocné, voňavé, cedrové.
Tělo: pevné, vysychající na jazyku.
Chuť: suchý cedrový začátek, přechod do mírně rozinkové, dlouhý vývoj kořeněných tónů.
Dokončení: suché, velmi slabá koláčová sladkost a ovocná parfémovanost.
Známka: 87
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1979/1995 40%:
Barva: citronově zlatá.
Aroma: lehké, voňavé, náznak rašeliny, slabý kouř, velmi příjemné.
Tělo: překvapivě tělnaté.
Chuť: krásně vyvážená, sladová, s určitou máslovou chutí, kořeněná a slaná, velmi živé příchutě.
Dokončení: jemné, uklidňující.
Známka: 84
Glenmorangie 21letá 1977/1998 43%Glenmorangie 1977 21letá 1977/1998 43%:
Barva: zářivá, zelenozlatá.
Aroma: příval dubové vanilky a koření, potom trávová rašelina a nakonec překvapivě výrazný závan mořského vzduchu.
Tělo: lehké, ale jemné a pevné, mírně olejové.
Chuť: sladká a šťavnatá, čerstvý dubový charakter se spojuje s typickým vlašským ořechem, který trochu potlačuje obvyklou kořeněnou chuť.
Dokončení: opět velmi slabá rašelina, voňavě kouřová suchost je příjemnou tečkou.
Známka: 84
obrázek není k dispoziciGlenmorangie 1972 sud 1740, láhev 066, 1972/1993 46%:
Barva: velmi sytě zlatá.
Aroma: lehce rašelinové, květinové, potom velmi kořeněné, mnoho skořice.
Tělo: lehké až střední, ale jemné a tělnaté.
Chuť: velmi ořechová, trávová, suchá, plná čerstvých příchutí.
Dokončení: rašelinové, trávové, zahradní máta, slané, mírně pískové nebo kamenité, slabě suché, křupavé, podobné krekru.
Známka: 85
Glenmorangie 1971 43%Glenmorangie 1971 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: měkké, ucelené, citrusové a kořeněné.
Tělo: tělnaté.
Chuť: měkká, melasový slad, lékořice, anýz, koření.
Dokončení: kořenové, citronové, slané, hřejivé, uklidňující.
Známka: 86

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenmorangie 10letá:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Svěží, citrusové. Mučenka, lehce sladová, pomerančová kůra. zralá hruška. Náznak vanilky.
Tělo: Delikátní. Lehké.
Chuť: Květinová, muškátový oříšek. Trochu sladu. Slušný nástup citrusu. Jemná.
Dokončení: Krátké. Svěží.
obrázek není k dispoziciGlenmorangie Traditional 57,2%:
Barva: Jasně zlatá.
Aroma: Velmi lehké, esterové: citrusové plody, vanilka, mokrá tráva/hlodaš, květinové.
Chuť: Sladké a letní: citron, pomeranč, kokos, vanilka, sušené jablko a lehká dubovitost.
Dokončení: Měkké, dubové, koření.
obrázek není k dispoziciGlenmorangie Sauternes Finish 1981/2002 46%:
Barva: Starobylá zlatá.
Aroma: Lékořice. Brioška, karamelizované dužnaté ovoce/jablko, smetana, truhlík s vanilkou, med, koláč tarte tatin. Intenzívní.
Tělo: Těžké, syté, hedvábné.
Chuť: Zralá a zakulacená. Pečený banán, pomeranč. Syrové dřevo.
Dokončení: Sytě dřevité.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glenmorangie 10letá:
Whisky, jejíž vůně připomíná kouzlo podvečerní zahrady na začátku léta charakterově nesmírně bohatá s kořenitou a citrusovou příchutí.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glenmorangie Quinta Ruban 40%Glenmorangie Quinta Ruban 40%:
Barva: Sytá, teple červená zlatá.
Aroma: Archetypální lahodnost a komplexnost Glenmorangie s novou hloubkou.
Chuť: Velká vyváženost, komplexnost a bohatost, náznaky ovoce, čokolády a lahodné nasládlosti v podtónu.
Dokončení: Dlouhotrvající a tajemné doznění, které upoutá, náraz čokoládového pomeranče na konci.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenmorangie Original 40%Glenmorangie Original 40%:
Stará dobrá desetiletá whisky v novém obalu. Má příchuť medu a mandlí.
Glenmorangie 18letá 43%Glenmorangie 18letá 43%:
Bohatá jednolitá whisky s příchutí sušeného ovoce a výraznými tóny ořechů získanými v sudech po sherry.
Glenmorangie 25letá 43%Glenmorangie 25letá 43%:
Intenzivní a komplexní whisky má příchuť sušeného ovoce, lesních bobulí, čokolády a koření.
Glenmorangie Nectar Dor 46%Glenmorangie Nectar Dor 46%:
K typickému glenmorangieskému medovému a květinovému charakteru se připojuje koření a citronové aroma ze sudů po bílém víně Sauternes.
Glenmorangie Quinta Ruban 46%Glenmorangie Quinta Ruban 46%:
Nejvíce napoví lehce načervenalá jantarová barva a portugalské jméno - dozrává v sudech po porstském, které jí dodávají ovocnou a mátově čokoládovou příchuť.
Glenmorangie Lasanta 46%Glenmorangie Lasanta 46%:
Změna vzhledu a latinský název nejsou jediné úpravy původní Glenmorangie ze sudů po sherry: nyní se plní do lahví bez filtrace za studena.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glenmorangie Cellar 13 43%Glenmorangie Cellar 13 43%:
Barva velice světle zlatožlutá. Ve skladišti 13 zraje údajně whisky nejlépe, a tak byla dána na trh speciální verze desetileté. Velmi voní po vanilce, jemném medu a lehce po másle. V chuti se ukazuje opět nádech vanilky. Je velice komplexní a je z ní kromobyčejně cítit blízkost moře. V dozvuku je lehce suchá a mnohovrstevnatá.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glenmorangie The Original 10letáGlenmorangie The Original 10letá:
Aroma: Citrusové ovoce a zralé broskve, doplněno decentními vanilkovými tóny.
Chuť: Začíná vanilkou a mandlemi, poté převažují květinové a ovocné tóny.
Dokončení: Elegantní a měkké, s tóny pomeranče a vanilky.
Glenmorangie Nectar d´Or 12letá 46%Glenmorangie Nectar d´Or 12letá 46%:
Aroma: Slupky limetek a pomerančů, sultánky a med.
Chuť: Sladká a ovocná, obsahuje aroma zeleného citronu a krémového karamelu, decentní mandlový a medový nádech.
Dokončení: Citronová slupka, bílá čokoláda.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glenmorangie 18letá:
Aroma: ořechové, květinový nádech, olejnaté chuti.
Příchuť: kouřová, kávová, tabáková, lehce slaný konec, výrazné chuti.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Recenze na webu O whisky & O svobodě:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Glenmorangie Vintage 1996

Adventní kalendář 2021: 14 december Glenmorangie 14yo

Adventní kalendář 2020: 13 December - Glenmorangie 10YO


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Glenmorangie The Tribute 16y

Adventní kalendář 2023: 22.12. - Glenmorangie The Tribute 16 Years Old Heritage Spirit Batch


Svet Whisky SK

Glenmorangie 10 Year Old - The Original História a Degustácia


Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenmorangie 10 yo Original

Glenmorangie 10 yo Cellar 13

Glenmorangie 12 yo The Accord

Glenmorangie Barrel Select Release 12 yo Palo Cortado Finish

Glenmorangie 12 yo Malaga Cask Finish

Glenmorangie 13yo Barrel Select Release

Glenmorangie 14 yo The Elementa

Glenmorangie 15 yo

Glenmorangie 16 yo The Tribute

Glenmorangie 18 yo

Glenmorangie 19 yo

Glenmorangie 26 yo 1993 Truffle Oak

Glenmorangie 1981 Sauternes wood finish

Glenmorangie A Midwinter Night's Dram

Glenmorangie A Tale Of Cake

Glenmorangie A Tale Of Forest

Glenmorangie A Tale Of Tokyo

Glenmorangie A Tale Of Winter

Glenmorangie Allta

Glenmorangie Artein

Glenmorangie Astar

Glenmorangie Bacalta

Glenmorangie Burgundy Wood Finish

Glenmorangie Companta

Glenmorangie Dornoch

Glenmorangie Ealanta

Glenmorangie Finealta

Glenmorangie Grand Vintage Malt 1990

Glenmorangie Grand Vintage Malt 1996

Glenmorangie Lasanta

Glenmorangie Madeira finish - old label

Glenmorangie Milsean

Glenmorangie Nectar D'Or

Glenmorangie Nectar D'Or 15 yo

Glenmorangie Port Wood Finish

Glenmorangie Quinta Ruban

Glenmorangie Quinta Ruban 14 yo

Glenmorangie Sherry Wood Finish

Glenmorangie Signet

Glenmorangie Sonnalta PX

Glenmorangie Spios

Glenmorangie The Cadboll

Glenmorangie The Duthac

Glenmorangie The Taghta

Glenmorangie The Tarlogan

Glenmorangie The Tayne

Glenmorangie Traditional

Glenmorangie Tusail

Glenmorangie X

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenmorangie 10-ti letáEtiketa Glenmorangie 15-ti letáEtiketa Glenmorangie 18-ti letáEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Port Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Sherry Wood FinishEtiketa Glenmorangie 12-ti letá Madeira Wood Finish

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.12.2024