Palírnu Deanston založil v roce 1960 Brodie Hepburn. Byly zrekonstruovány staré budovy původní přádelny bavlny z roku 1785, tento rok také uvádějí na etiketách, jako rok založení, což nelze považovat za plně korektní. Od roku 1972 byla palírna v majetku Invergordon, který ji v roce 1982 uzavřel. V roce 1990 ji koupil a znovuotevřel Burn Stewart Distillers. Vodu bere palírna z říčky Teith.
Palírna byla zpočátku známá pod jménem Deanston Mill a s tímto názvem byly na trh dávány některé whisky. Zde vyráběná whisky je téměř bez rašelinové příchutě.
Typy
Whisky se na trh dodvává již od 6-ti let stáří, ale hlavními produkty jsou 12-ti a 17-ti letá. Ročně se také plní okolo 2000 lahví 25-ti leté, které vesměs zrají v již použitých sudech po sherry (refill). Specialitou je 35-ti letá Deanston Vintage 1967.
21.listopadu šla do prodeje šestá whisky od nezávislého českého bottlera Whisky Essence - Deanston 10letá Whisky Essence No.6 17.6.2014 refill hogshead/re-casked 4.4.2023 1st fill PX Sherry hogshead/bottled 6.8.2024 57,7%. Celkem bylo stočeno 287 láhví. Popis od WE: Jedná se o 10 letou whisky z mé milované palírny Deanston, která strávila posledních 14 měsíců ve 1 st fill PX sherry. Na whisky jsem moc pyšný, protože naprosto splnila to co jsem si od první naší láhve z této palírny vysnil.
Deanston 2005 13letá 2005/2019 55,6%: Poznámky z ochutnávky vzorku: V aroma mě nejprve upoutala určitá sladkost s něčím. Chvíli mi trvalo to rozklíčovat, ale je to čerstvé dřevo, doplněné čokoládovými tóny, možná trochu marcipánu a ovocnost. Aroma je takové uzavřené, ale není špatné, uvidím, zda mu pomůže rozkápnutí. Nástup chuti je dost intenzívní, po uzavřené vůni je to překvapením. Řekl bych, že velmi výrazné ovoce (řekněneme exotické), ale neumím ho pojmenovat, sladké tóny k tomu, vystřídané hořkosladkou kyselinkou. Dokončení je krátké, ořechové a pak dlouho doznívá suchost. Po pár kapkách vody: Aroma je svěžejší, sladkost ustoupila, zvýraznilo se dřevo a ta čokoláda, až tolik toho kapky nepřinesly, ale už nepůsobí tak uzavřeně a zjemnilo se, je takové hladivé. V chuti se intenzívní nástup posunul a i se změnila. Původní silný a rychlý nástup ovoce zmizel a zůstalo po něm tak trochu prázdno, zvýraznilo se koření a dřevo, hořkosladká kyselinka se posunula do dokončení, které je nyní výrazně dlouhé, ořech, dřevo, hořká čokoláda a dlouho doznívající suchost se všemi těmito tóny.
Celkově to byla zajímavá whisky, díky velmi intenzívnímu nástupu chuti a velmi výraznému ovoci, ale celkově skončí mezi zapomenutými. (29.8.2020)
Deanston Dragon's Milk Stout Cask Finish 50,5%: Poznámky z ochutnávky vzorku: V aroma cítím sladovou sladkost, ovocnost, karamel, až slaný karamel, lehce spálené dřevo. Má tak trochu zvláštní nádech, ale celkově příjemné aroma. V chuti je napřed trochu naředěná sladová sladkost, ovšem brzy vystřídána celkem pikantností, s nádechem spáleného dřeva, kávových tónů, stoupající pálivé pepřivosti, která pak brání dalšímu vychutnání. V dokončení zůstává lehce pálivá kořenitost, obilnost, teplo, koření, v závěru pak lehká sladová sladkost. Doznívá docela dlouho. Zajímavá určitě byla, ale na láhev by mě to nepřesvědčilo.
Pokud si pamatuju dobře, tak naše babičky říkávaly, že sklenice mléka před spaním jenom prospěje. Dračí mléko vidím jako velmi dobrou volbu před spaním. Taky vzpomněl na reklamu: Dvakrát denně sklenku mlíčka, bude ti stát jako svíčka. No, myslím, že si dám ještě jednu skleničku. (28.1.2021)
Příjemné aroma se line nad skleničkou, ovocná sladkost s lehkým dřevem, s trochou obilí, sladu a droždí, které mu dává i smetanovou jemnost, při větším přivonění se ukáže lehce spálené dřevo, karamel až do slaného karamelu. Příjemně se to čcuhá. V chuti začně lehká sladová sladkost, pak se ovšem přivalí ten drak s pálivou pepřovitostí a svým ohněm vše ožehne. Když chcete ten oheň, tak je to dobré, ale většímu vychutnávání to brání, pak už moc chutí nerozliším. V dokončení postupně pálivost klesá, ukáže se obilí, dlouho hřeje, přidá se koření a zakončené je to sladovou sladkostí. Až to dá chuť na další skleničku. Že bych doma začal chovat draka, tedy spíše drařici na mléko? (17.2.2021)
Deanston Virgin Oak The Distillery Edition 55%: Poznámky z ochutnávky v roce 2023-Svachovka 2/23: V aroma ovocnost, jablka, hrušky, koření, vanilka. V chuti dřevo, vanilka, ovoce. V dokončení jablečná ovocnost, hodně jablek, divně kořenitý závěr. (4.2.2023)
Deanston 8letá Banyuls Cask Finish 55,5%: Příjemně voňavé aroma s dřeva v lese a sladkosti lesního ovoce. Dřevo získalo trochu nadvládu, ale nechme jí chvíli času se vydýchat. Těžká sladkost zralého ovoce s ořechama a bylinkama. Příjemné, nepůsobí mladě a současně nemá hloubku starších whisky, ale fajn. V chuti mám dřevo s čokoládovým nádechem, trochu ostré vinné štiplavosti, ale vše zmírňuje ovocná sladkost zralého lesního ovoce a jemné ořechy. Působí celkem komplexně a s dalšími doušky štiplavost ubývá. V dokončení dřevo s ovocem, ale v dobrém poměru, spíše láká k ochutnání. Celkově fajn a příjemná whisky k popíjení, sice trochu těžší (jako pití, nikoliv z pohledu hledání chutí/vůní). Je to taková pohodová whisky k podzimnímu krbu. (17.9.2023) 82/100
Deanston 12letá Signatory Vintage 28.08.2006/24.01.2019 Cask No.900130 46%: Poznámky z ochutnávky vzorku: Aroma začíná krásným lehce sladkým sladem s vůní droždí. Později pokračuje do dřevěné mísy s ovocem. Po chvíli se připojí ještě med. Je to takové příjemné, jemné, voňavé aroma. Chuť je zpočátku velmi lehká a sladká, ale začne se výrazně projevovat až štiplavá kořenitost přecházející do suchosti v závěru. Když se od ní člověk odprostí (při dalším ochutnávání ji už tolik nevnímám) tak najde příjemně máslové chutě, sladové tóny, ořechy, dole v puse je celkem hebká, smetanová a nahoře na patře si lehce nahořkle poštipuje. Trochu mi tam ta štiplavost vadí, ale jinak je to příjemná whisky, která se dá pěkně ochutnávat a hledat v ní. Baví mě na ní zkoušet nakolik jde vytěsnit jednu z chutí, tak abych mohl více vnímat ty další. Dokončení doznívá postuně do sucha, lehké ořechy a nasládlost sladu.
Celkem příjemné pití, ale dal bych si jí raději bez té štiplavosti/kořenitosti. Vzorek si určitě přeochutnám (na chuť určitě, zda budou i poznámky nevím), bylo by škoda jí dát pryč, ale celou láhev určitě shánět nebudu. (29.8.2020)
Deanston 12letá Douglas Laing's Old Particular 11.2009/9.2022 Refill Hogshead Cask No.DL16330 48,4%: Poznámky z ochutnávky v roce 2023: V aroma pekařství, koláče, jablečný koláč, aroma se dále vydýchává a zlepšuje. V chuti jablečný koláč, dobře udělaný, vanilka, příjemné a jemné koření, jemná sladká ovocnost. V dokončení pohladí, doznévá smetanovým koláčem. Příjemná koláčová svačinka. (27.3.2023)
Deanston 10letá Whisky Essence No.6 17.6.2014 refill hogshead/re-casked 4.4.2023 1st fill PX Sherry hogshead/bottled 6.8.2024 57,7%: Ve vůni příjemná dominance sherry, kandované ovoce v tmavé čokoládě, aroma působí hutně. Hutná sladkost přezrálého ovoce, dřevěná bedýnka nasáknutá sladkou šťávou z ovoce, vůně leštěného nábytku. Po napití mám plnou hubu sladkosti ovoce a čokolády, spíše tmavá čokoláda, kandované ovoce, hutná a přitom svěží, tekutý dezert z tmavé čokolády, postupně se uvolňují další čokoládové tóny až do mléčné s oříškama. Trochu mě tam na patře štípe čokoládovo-ovocně koření. V dokončení mám oříšky, suchost, doznívají mi tam ořechy v čokoládě a pak ještě sladkost ovoce spíše do ovocného medu. Velmi příjemné pití, jako tekutý dezert z tmavé čokolády. Pochutnal jsem si.
Za mě v tuto chvíli pocitově nejlepší plněné od Whisky Essence. Body v tabulce to říkají také :) (1.12.2024) 88/100
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:
Deanston 12letá 40%: Barva: velmi světlá, zelenozlatá, sherry fino. Aroma: lněný olej. Tělo: lehké, jemné. Chuť: lehká, velmi čistá, slabě sladová, v sušší úpravě, připomíná i slabě ořechové suché sherry. Dokončení: opět velmi lehké, ale s náznakem ořechů, svým charakterem připomíná spíše velmi dobrou whisky z Lowlands než z Highlands. Známka: 70
Deanston 16letá Cadenhead 55%: Barva: velmi světlá, zelenozlatá. Aroma: trávové. Tělo: lehké, pevnější. Chuť: karamelová, ořechová, přechází do trávové s trpkým a sladkým tónem. Dokončení: suché, bylinné, květinové, rododendrony?. Známka: 71
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:
Deanston 6letá 40%: Barva: Světle zlatá. Aroma: Lehce parfémovaná, tráva, smetana, musli, trochu oříškové. Tělo: Měkké a lehké. Chuť: Obilninová s měkkým prostředkem a sladovým tónem. Trochu tvrdá. Dokončení: Zelené hrozny. Stálá nevyzrálost.
Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:
Deanston 12letá: Výborná sladová whisky, vyznaující se ostrou kořenitostí, což je u nápoje, k jehož výrobě se používá nerašelinovitý slad, velmi pozoruhodné. Zaslouží si, aby jí byla dána přednost před všemi staršími vzorky.
Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:
Deanston 12letá 40%: Barva: Žlutě zlatá. Aroma: Svěží a ovocné se sladem, stopy medu a ořechů. Voňavé, dost květinové. Chuť: Ideální aperitiv. Perník, koření a lékořice. Dokončení: Dlouhé, dost suché a příjemně bylinkové, s náznakem čerstvého dřeva v pozadí.
v knize Svět whisky hodnotí:
Deanston 12letá 40%: Relativně lehká highlandská sladová whisky s ořechovou příchutí a tóny sherry.
Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:
Deanston 12letá 40%: Barva zlatožlutá. Tato whisky má lehce olejovité aroma se zřetelným náznakem dubu. V chuti je zřetelně silnější, než by se podle aromatu dalo předpokládat. K tomu se navíc připojuje citron, slad a intenzívní koření. V dozvuku je opět patrné intenzívní dubové aroma.
Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:
Deanston 17letá: Aroma: ořechové a vanilkové. Příchuť: kouřová, mírně rašelinná, ořechová, s nasládlým koncem.